Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ezeket érdemes megfogadni, hogy karácsonykor se váljunk a csalók áldozatává

Egy felmérés szerint a lakosságnak többet kellene tennie annak érdekében, hogy megnehezítse a bűnelkövetők dolgát.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint egyre nagyobb arányban bonyolítjuk online az ünnepi készülődéssel kapcsolatos beszerzéseinket. Az elmúlt években a digitális fizetések száma jelentősen megnőtt, az innovatív fizetési módszerek is egyre népszerűbbek, egy év alatt megkétszereződött a mobiltárcás vásárlási tranzakciók száma és értéke. Ám az elektronikus fizetés terjedésével a visszaélések száma is drasztikusan növekszik – írja a 24.hu.

Kifejtik, a bűncselekmények nagy részét átutalásos csalások teszik ki, de növekszik a bankkártyákkal kapcsolatos csalási kísérletek száma is, ezért a kártyabirtokosoknak is tudatosabbnak kell lenniük pénzük biztonsága érdekében. A csalók egyre kifinomultabb módszereket használnak (a klasszikus adathalász csalások mellett az utóbbi években a megtévesztésen, pszichológiai manipuláláson alapuló visszaélések kerültek előtérbe), ám egy felmérés arra is fényt derített, hogy a lakosság sem tesz meg mindent azért, hogy megnehezítse a bűnelkövetők dolgát. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Az OTP Bank reprezentatív kutatásának eredménye alapján a válaszadók 92%-a tisztában van azzal, hogy még az óvatosabb embereket is átverhetik, és 85%-uk szerint néhány alapszabály betartása jelentősen javítja a biztonságot. 50% mégis úgy gondolja, hogy ezzel nem érdemes foglalkozni, a válaszadók harmada pedig még az alapvető biztonsági előírásokat sem tartja be, ha ez a kényelme rovására megy. A Visa Magyarország tippjei, javaslatai viszont segíthetnek a csalási kísérletek hatékony elhárításában, érdemes hát megfogadni őket:

  • Kérjünk értesítést a kártyánkat érintő műveletekről, továbbá állítsunk be vásárlási limitet. Azonnal értesülhetünk és gyorsan cselekedhetünk, ha jogosulatlan vásárlási tranzakció történik a kártyánkkal. Ha pedig illetéktelenek kezébe kerülnek érzékeny adataink a vásárlási limit beállításával, nagy eséllyel, csak bizonyos összeghatárig tudnak megkárosítani minket.
  • Figyeljünk arra, hogy megbízható weboldalon (például van-e ügyfélszolgálat, elérhetőség, ÁSZF, panaszkezelés), megbízható kereskedőtől vásároljunk. Ha egy adott a terméket ismeretlen kereskedőtől vennénk meg, mindenképpen ellenőrizzük a hitelességét.
  • Ne osszuk meg bankkártyaadatainkat telefonhívásban.
  • Ne hozzunk elhamarkodott döntéseket, ha nagyon sürget az idő, akkor is gondoljuk át a lépéseinket.
  • A „túl szép, hogy igaz legyen” ajánlat általában valóban túl szép, hogy igaz legyen. Legyen gyanús, ha weboldalakon, e-mailekben olyan ajánlatok, lehetőségek érkeznek, amik egy nehezen beszerezhető, vagy nagyon drága terméket rendkívül alacsony áron kínálnak. Ezek a hirdetések gyakran hamisak, fennáll a veszélye, hogy az adatainkat, vagy pénzünket szeretnék megszerezni.
  • Legyünk óvatosak a linkekkel, ne klikkeljünk meggondolatlanul sms-ben, vagy e-mailen érkező linkekre, csatolmányokra!
  • A nyereményjátékban a részvétel feltétele, hogy jelentkeztünk rá. Ha azzal keresnek meg, hogy egy nyereményjátékon nyertünk és nem jelentkeztünk, akkor nagy valószínűséggel csalókkal állunk szemben.
  • Mindig ellenőrizzük, hogy jó helyen járunk-e az online térben. A meglátogatott webhely címe úgy kezdődik, hogy https://…. Az „s” betű a végén azt jelenti, hogy secure, azaz biztonságos, vagyis adataink titkosítottak és biztonságos kapcsolaton keresztül kerülnek továbbításra. Soha ne nyissunk olyan weboldalt meg kapott linkről, ahol vásárolni fogunk, ezeket mindig könyvjelzőbe elmentett címről, illetve a teljes webcímet begépelve nyissuk meg.
  • Használjunk biztonságos fizetési módot. A kártyás fizetés gyakran nagyobb védelmet nyújt a csalások ellen, mint más fizetési módok. Tájékozódjunk alaposan, mielőtt közvetlenül pénzt utalnánk át, vagy peer-to-peer pénzküldési alkalmazásban fizetnénk, mivel azok jobban ki vannak téve a csalók támadásainak.
  • Kerüljük online vásárlásnál a nyilvános Wi-Fi-t, mert ezek hálózatok gyakran nem biztonságosak, ami megkönnyíti az adatokra vadászó hackerek dolgát. Vásárláskor mindig ellenőrzött, privát internetkapcsolatot használjunk.