2024-ben kevesebbet fizethetünk a gázért és az áramért is
Ha előrejelzése helyes, úgy könnyebb lesz kifizetni a számlákat jövőre.
Holoda Attila, energetikai szakértő volt az Index vendége, a beszélgetés középpontjában pedig a jövőben várható gáz- és áramszámlák álltak. Első körben azt fejtegették, a kormány fordíthatja-e energiatakarékossági intézkedésekre a hamarosan érkező uniós pénzek első részét.
Holoda Attila szerint ez elképzelhető, amennyiben a többi uniós tagállam példáját követjük, vagyis okos fogyasztásmérőket szerelünk fel, továbbá olyan áramvásárlási szerződéseket kötünk a szolgáltatókkal, hogy olyan időszakokban vegyék az áramot, amikor az olcsóbb a piacon.
Rámutatott, amennyiben a rendszert úgy programozzuk, hogy akkor működjenek háztartási eszközeink, amikor az olcsó áram időszakába lépünk – mint régen az „éjszakai áram” esetében –, úgy sokat spórolhatnánk.
A szakértő rámutatott, miközben az uniós tagállamok jelentős többsége majdnem teljesen levált az orosz gázról az elmúlt másfél évben, Magyarország, Szlovákia és Ausztria helyzetéből adódóan ezt nem tette meg. A két másik országgal együtt Magyarország továbbra is a Gazpromra támaszkodik, ám az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a Romániából érkező földgáz mennyisége is, amire korábban nem volt példa.
Holoda kiemelte, esetünkben már egyetlen csővezetékrendszer lehetővé tenné, hogy bárhonnan vásároljunk földgázt: miközben Horvátország felől LNG érkezik, Ausztria és Szlovákia irányából is érkezhet gáz, Szerbia felől pedig a Török Áramlaton keresztül érkezik gáz, noha az jelenleg orosz. Az elemző végezetül kijelentette, úgy véli, jövőre nagy valószínűség szerint csökkenni fognak a lakossági gáz- és áramárak.