Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

10 millió forintot kapott az igazáért küzdő nyugdíjas

Belehajtott az autójába egy figyelmetlen és ittas sofőr, amelynek következtében az idős férfinak a lába, a csípője és a bordája is eltört. Végül még a szakadt papucsát is kifizették neki.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A vezess.hu beszámolója alapján július közepén, sötétedés után történt autóbaleset a Balatonnál. Ekkor egy Volkswagen Golf és egy Volvo ütközött össze, amely miatt mindkét jármű sofőrje megsérült. A 71 éves Lászlónak a bal lába, a csípője és a bordája is eltört, azonnal kórházba szállították. Mint kiderült, a nyugdíjas férfit kétszer megműtötték a baleset után. A másik jármű vezetője, a pincérnőként dolgozó Emma beütötte a fejét és vérzett az orra, de csak kisebb zúzódásokat szenvedett. A fiatal nő elismerte a hibáját, a rendőröket arról tájékoztatta, hogy korábban ivott, egyúttal közölte, vállalja a felelősséget a tettéért. Illetve a kocsi biztosítója kifizeti a Volvóban keletkezett anyagi kárt, reményei szerint az utolsó fillérig.

Az idős férfit Boros Árpád ügyvéd képviselte, aki szerint sokat azt hiszik, hogy karambol után a biztosítóknak csak az autókban keletkezett kárt kell megtéríteni, de ez nem így van. „A közlekedési balesetben nyolc napon túl gyógyuló sérülést elszenvedő autósoknak, motorosoknak, kerékpárosoknak és gyalogosoknak vagyoni kártérítés és sérelemdíj jár az egészségkárosodásuk és az életükben bekövetkezett változások után. Még a sérültek gyógyulását segítő családtagoknak is járhat pénz. Ma Magyarországon kevesen tudják ezt, és rendkívül kevesen élnek ezzel a lehetőséggel” – magyarázta. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A „sérelemdíj” lényege, hogy megpróbálja kompenzálni a sérült személy életéből a baleset következményeként kiesett, ezért az életminőségét csökkentő szokásokat (pl. korábban kocogott a sérült, a baleset után már nem tud futni, erre is járhat kártérítés, ami akár havi „járadék” formájában is igényelhető). A történtek után a nyugdíjas férfinak nagyon más lett az élete, mai napig felesége segítségére szorul, csak bottal képes járni. Autót azóta sem vezet, így unokáit sem tudja látogatni vagy iskolába hordani egyedül, mint ahogy tette azt korábban, vagyis a korábbi élénk családi és társasági életének nagyrészt vége. Az ügyvéd mindezt részletesen leírta, s mindezek miatt 13 millió forintos igényt nyújtottak be.

Mindenért, amit elveszített, jár a sértettnek a pénz

A kártérítési igény kisebb tételeiként az ügyvéd a sérült gyógyszerköltségeit, havi fix közlekedési kiadásait, a kényszerből megbízott ápoló havi költségeit mind rögzítette a balesetkor viselt és elszakadt ruházatával együtt, valamint a felmerült plusz élelmiszer (több gyümölcs és vitamin) kiadásokat is. Egy ilyen kárigénynek éppen az a lényege, hogy mindenért, amit elveszített, jár a sértettnek pénz. Boros Árpád hozzátette, tapasztalatai szerint a biztosító társaságok igen felkészülten kezelik a hozzájuk beérkező igényeket. Az úgynevezett kisebb tételek esetében viszonylag könnyen dűlőre lehet jutni, a nehézséget inkább a sérelemdíj összegének meghatározása okozza, hisz azt igen nehéz számokban meghatározni. Az igény érvényesítés ideje (a beküldött kárigény és az ügy lezárása között eltelő idő) általában fél-, illetve súlyosabb sérülésnél 2-3 év.

Elmondása szerint ez függ attól is, hogy a biztosító milyen iratok benyújtását kéri. Ugyanis a biztosító kizárólag csak a bizonyított, igazolt károkat köteles megtéríteni, ez pedig a kérdéses iratok beszerzésének idejével jelentősen növelheti az ügy lezárásának végét. De arról is szót ejtett, jogilag három szakaszból állnak legtöbbször a balesetes ügyek: a rendőrségi, az ügyészségi és a bírósági szakból, aminek a legvégén jön a jogerős ítélet. Megjegyezte, ebben az ügyben már a legelső szakban rendelkezésére állt minden, hiszen a balesetokozó száz százalékban elismerte a felelősségét, és nyilatkozott is erről.

Majd arra is fény derült, hogy a Volkswagen Golfnak nem volt érvényes kgfb-je, amiről a nő sem tudott, párja (az autó tulajdonosa) nem tájékoztatta erről. Természetesen nincs veszve ilyenkor sem a kártérítés, az ügyvéd a Magyar Biztosítók Szövetségéhez (Mabisz) fordult, amely érvényes kötelező hiányában a jog szerint át kell, hogy vegye a nem létező biztosító szerepét. De a cikkből az is kiderül, miszerint az ügy azzal zárult, hogy átutaltak 10 millió forintot Lajos számlájára, s még a balesetben elszakadt nadrágját, illetve papucsát is kifizették neki.