A népegészségügyi termékadóval javítana a kormány a magyarok egészségi állapotán
Idén augusztustól már egészségfejlesztési célokra is fordítható a népegészségügyi adó 10%-a. A felajánlott összegből az aktív Magyarországért felelős államtitkárság életmód-edukációt és különböző sportolási lehetőségeket valósít meg.
Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős államtitkár az Inforádióban arról beszélt, hogy „a magyar lakosság egészségi állapota közismerten rossz”, magas a szív- és érrendszeri, a daganatos, mozgásszervi és a cukorbetegek aránya, a várható élettartam pedig mintegy 4,5 évvel marad el az unió átlagától. Egyúttal kiemelte, az egészségügyi állapotunkat csak 18%-ban határozza meg a háziorvos, a szakellátás, a kórház, tehát az egészségügy maga, míg az életmódunk 37%-ban.
Az életmód jelentőségének felismerése után pedig a kormány és az Országgyűlés úgy döntött, hogy a népegészségügyi termékadó (neta) 10%-a az aktív Magyarország programokra ajánlható fel, egészségfejlesztési, aktivitási célokra. Hozzátette, az idei költségvetésben 85 milliárd forint neta-bevétellel számolnak, így akár 8,5 milliárd forint is rendelkezésre állhat az aktív Magyarország programjaira – írta az Infostart.
Révész Máriusz hozzátette, azért, hogy a cégeket meggyőzzék a felajánlásokról, egészségügyi és más szakemberekből megalakult a „Netabölcsek Tanácsa”; a grémium garancia arra, hogy a befolyó összegeket hatékonyan használják fel. Továbbá jelezte, a tanács idáig kétszer ülésezett és 15 program elindításáról döntött. Ezek között vannak olyanok, amelyek azonnal indíthatók és vannak olyanok, amelyek a befolyó pénz arányában kezdhetők.
Az MTI szerint a cégek és az érdeklődők tájékoztatására létrehozták a neta.aktivmagyarorszag.hu weboldalt, ahol minden információ megtalálható a kezdeményezéssel kapcsolatban. Majd az államtitkár arra utalt, ha a neta-befizetések 10%-os felajánlásaiból kétmilliárd forint összejönne, akkor mind a tizenöt kitűzött programelem megvalósítható lenne. Ezek között szerepel vándortábor szervezése hátrányos helyzetű gyerekeknek, iskolai túraszakosztályok indítása és a pedagógusoknak ingyenes vízitúra szervezése.
Megjegyezte, Svédországban, Új-Zélandon, Angliában például ha valakinek magas vérnyomása kezdődik, akkor a háziorvos nem pirulákat ír fel, hanem felírja, hogy az illető négyszer menjen el mozogni, úgy, hogy 40 percen keresztül a pulzusa mondjuk 30%-kal a nyugalmi pulzus felett legyen. Ezt szeretnék legalább kísérleti jelleggel elindítani Magyarországon, de számos más tervük is van, például a mozgást felmérő, mozgástanácsadó program azoknak segítene, akik azért nem mozognak, mert valamilyen problémájuk van (szalagszakadás, csípőprotézis, stb.), és nem tudják, hogy tudnak-e azzal mozogni vagy sem. Ám ha nem mozognak, az egészségügyi állapotuk sokkal gyorsabban romolhat.