Jelentős pénzbírsággal kényszerítenék ki Németországban a gázfűtésről történő átállást
Az ország vezetése szeretné, ha rövid időn belül zöldebb energiára állnának át a fűtés tekintetében.
Németország úgy tervezi, hogy fokozatosan elhagyja a gázfűtést és jelentős változásokat vezet be fűtési rendszereiben. Az átállást a fenntartható energiafelhasználás irányába tett szükséges lépésnek tekintik, ám szakértők szerint mindez számos kihívást is jelent.
Az új németországi fűtési törvény szigorú előírásokat és súlyos pénzbüntetéseket ír elő a szabályok be nem tartása esetén, melyek értelmében az új épületeknek 2024-től kezdődően a fűtés legalább 65%-át megújuló forrásokból kell biztosítaniuk. Mindez komoly feladat elé állítja az érintetteket, ugyanis a szakértők szerint jelen pillanatban Németország fűtési igényének több mint 80%-át fosszilis tüzelőanyagokból fedezik, így az átállás az ingatlantulajdonosok több mint kétharmadát érinti.
A törvény azonban súlyos bírságokat ír elő azok számára, akik nem tartják be a szabályokat, a büntetés akár az 50 000 eurót (19 millió forintot) is elérheti. Az egyik fő problémát az jelenti, hogy a megújuló fűtési módszerek bevezetésének költségei magasak.
70%-os támogatást biztosítanak
Annak érdekében, hogy ez ne akadályozza a fejlesztéseket, a kormány támogatásokról is döntött, amelyek a lakosság számára legfeljebb 30%-os, az alacsony jövedelműek számára pedig legfeljebb 70%-os támogatást biztosítanak.
Az átállás megkönnyítése érdekében a különböző régiók számára különböző határidőket állapítottak meg. A nagyvárosoknak 2026-ig kell benyújtaniuk a fenntartható fűtésre vonatkozó terveiket, míg a kisebb városoknak 2028-ig kell ezt megtenniük.
A Magyar Nemzet által megszólaltatott szakértők szerint bár nagyon erőltetett és radikális átállási tervezetről van szó, azt nem gondolnák, hogy Németország visszaállna az atomenergiára, annak elutasítottsága ugyanis kifejezetten magas az országban.