Egyre többször riasztják a mentőket, sokszor feleslegesen
Győrfi Pál elmondása szerint az sem ritka, hogy egy hőemelkedés miatt magukból kikelve követelnek mentőhelikoptert egyes emberek.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője a Világgazdaságnak adott interjújában osztotta meg, ahogy telnek az évek, egyre többször riasztják a mentőket:
Győrfi azt is elárulta, hogy az évi 1,25 millió esetből nem mindegyik igényel azonnali, életmentő beavatkozást, sőt: mikor egy mentőautó elindul egy címre, akkor még nem tudják, mi vár rájuk a helyszínen. Megjegyezte, a évente több mint 6000 közterületi újraélesztés történik, éppen ezért nem mindegy, mikor ér oda a mentő.
Amikor a riasztások megemelkedett számáról kérdezték, Győrfi úgy fogalmazott, ennek gyökere több tényező együttállásában, például a népegészségügyi problémákban is keresendő: rámutatott, Magyarországon magas a krónikus betegségben szenvedők aránya, akik esetében gyakorta szövődmények is fellépnek.
A másik oknak a demográfiai helyzetet nevezte meg, mondván, amelyik társadalomban magas az idősek aránya, ott többször van szükség mentőre. Úgy vélte, harmadrészt a szociológiai körülmények és az egészségkultúra is okozhatja az egyre emelkedő feladatszámot.
Győrfi Pál a fentiek kapcsán hangsúlyozta:
Ugyanakkor Győrfi megjegyezte, szerencsés a helyzet abból a szempontból, hogy a 112-es hívószám mellett az ÉletMentő App is egyre elterjedtebb, ami a mentősök munkáját is megkönnyíti. Olyannyira, hogy az elmúlt időszakban meg tudták duplázni a sikeres újraélesztések számát, ami véleménye szerint a társadalom bevonásának, a kommunikáció új módszereinek és a Szív City applikációnak is köszönhető, melyet immáron több mint 50 ezer ember használ.