Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,374 $

Japán lehet a következő ország, mely holdra szállást hajt végre

Noha az elmúlt 12 hónapban két sikertelen japán kísérlet is történt, a legújabbat masszív optimizmus övezi.

...svg content...Fotó: EPA/JIJI PRESS
Világűr

Borbély Fanni

Szerkesztő

Mint ismert, Japán az elmúlt egy évben két alkalommal is megpróbálkozott a holdra szállással, csakhogy mindkét próbálkozás kudarcba fulladt. A legújabb kísérlet kapcsán ugyanakkor mindenki rendkívül pozitív, így meglehet, Japán lesz az ötödik ország, mely eljut a Hold felszínére.

A CNBC jelentése szerint Kari Bingen, az Aerospace Security Project igazgatója és a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) nemzetközi biztonsági programjának vezető munkatársa szintén optimista: Soron kívül Záporok és zivatarok várhatók pünkösdhétfőn, néhol még jégeső is lehet

„Nincs okom azt hinni, hogy Japánnak nem sikerülne. A két korábbi kudarcuk nagyon különböző volt.”

Bingen rámutatott, noha Japán nagyon erős űrtudományi programmal rendelkezik, maga a küldetés „technikailag nagyon kifinomult”, és nehéz lesz. A Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) a múlt hónapban indított egy holdkutató űrszondát a Tanegashima űrközpontból, a rakéta fedélzetén pedig egy olyan röntgenteleszkóp is helyet kapott, melynek célja, hogy kiszámítsa a galaxisok között rejlő objektumok sebességét és összetételét.

Ezen felül pedig egy könnyű leszállóegység is a fedélzeten volt, mely a tervek szerint 2024 első felében landol a Holdon. A Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) október 1-jén sikeresen befejezte a „földkörüli pályafázist”, ami azt jelenti, hogy kilépett a Föld körüli pályáról, s egyenesen a Hold felé tart.

Ez volt Japán harmadik próbálkozása, amire csupán 5 hónappal azután került sor, hogy a japán startup, az ispace egy szoftverhiba miatt kudarcot vallott, s így nem tudta végrehajtani azon tervét, hogy a világ első magánvállalkozásaként landoljon a Holdon. Ezúttal azonban Japán sikerre viheti projektjét, ami egyben egy ugrást is jelentene az ország számára az űrkutatásban.