A rákfélék, rovarok és gombák fogyasztása segíthet az elhízás leküzdésében
Ezek fogyasztása ugyanis a tudósok szerint aktiválja az immunrendszert, s segít abban, hogy ne hízzunk el.
A Science című szakfolyóirat hasábjain megjelent, az „A Type 2 Immune Circuit in the Stomach Controls Mammalian Adaptation To Dietary Chitin” című friss tanulmányból derült ki, hogy a „ropogós élőlények” külső részeinek elfogyasztása anyagcsere-előnyökkel járhat.
Noha a rostokról alapvetően a gabonafélék, gyümölcsök és zöldségek jutnak eszünkbe, eme friss tanulmányban a szakértők rámutattak, a rákfélék, a rovarok és a gombák is gazdag rostforrások, a kevésbé vonzó hírnevük ellenére is.
A rákfélékben, rovarokban és gombákban található élelmi rost, a kitin ugyanis elősegíti az emésztést: a Dr. Steven Van Dyken által vezetett tanulmány felfedezte, hogy a rovarok külső vázában, a gombákban és rákok „héjában” található élelmi rost, a kitin megemésztése beindítja az egerek immunrendszerét.
Ez az aktív immunválasz pedig csökkentett súlygyarapodással, alacsonyabb testzsírral és az elhízással szembeni ellenállással járt együtt, ami motiválta az étrend-immunrendszer kölcsönhatásán keresztül történő elhízás-megelőzés kutatását.
Eme eredmények pedig rávilágítanak az immunrendszer eddig kevésbé ismert szerepére az emésztésben, különösen a kitin lebontásában, mely a rovarok külső vázában, a gombákban és a rákok „héjában” megtalálható kihívást jelentő élelmi rost.
Mindez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a kitin fogyasztásakor a gyomor felfúvódása olyan veleszületett immunválaszt aktivál, mely a gyomorsejteket a kitin lebontásáért felelős kitináz nevű kitin-bontó fehérje termelésének fokozására készteti.