Észak-Korea egy új taktikai nukleáris támadó tengeralattjáróval állt elő
Egy új taktikai nukleáris támadó tengeralattjárót vetett be Észak-Korea, mely folytatja az agresszív fegyverkezést.
Észak-Korea az elmúlt heteken is nagyon aktív volt, egyre több és több illegális rakétakilövést hajt végre. A legutóbbi kilövésekkel az USA-nak, Dél-Koreának és Japánnak üzent a közös hadgyakorlatok miatt.
Ezúttal pedig egy új taktikai nukleáris támadó tengeralattjárót bocsátottak vízre, ami a Koreai-félsziget és Japán között fog járőrözni a flotta részeként. Erről az állami média, a KCNA számolt be pénteken.
Kim Dzsongun, Észak-Korea első embere, aki részt vett a szerdai vízre bocsátási ceremónián, sürgős feladatként jellemezte a haditengerészet nukleáris fegyverekkel való felfegyverzését, és ígéretet tett arra, hogy több taktikai atomfegyverekkel felszerelt víz alatti eszközöket ad át a haditengerészeti erőknek.
A titokzatos tengeralattjáró
Észak-Korea azt mondja, a tengeralattjáró egy új fejezetet jelent a haditengerészeti erők megerősítésében. Kim hozzátette, a 841-es számú tengeralattjáró, melyet egy észak-koreai történelmi személyiségről, a Hős Kim Kun Okról neveztek el, Észak-Korea haditengerészeti erőinek egyik alapvető víz alatti támadó eszközeként fogja ellátni harci feladatát a flottában.
A vezér megjegyezte, azt tervezik, hogy a már meglévő tengeralattjáróit atomfegyverekkel felfegyverzett támadó tengeralattjárókká alakítják át, miközben felgyorsítják a nukleáris meghajtású tengeralattjárók építésére irányuló törekvéseit – írja a CNA.
Kim kiemelte, a tengeri erőik gyors fejlesztésének elérése olyasfajta prioritás, ami nem tűr halasztást. Először 2016-ban fedeztek fel arra utaló jeleket, hogy legalább egy új tengeralattjáró épül Észak-Koreában, míg 2019-ben a KCNA prezentálta, ahogyan Kim egy tengeralattjárót ellenőriz.
Vannak még kérdések
Egyelőre nem világos, hogy az új tengeralattjáró milyen rakétákkal van felszerelve. Észak-Korea számos tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétát (SLBM) és cirkálórakétát tesztelt a múltban.
Szintén nem világos, hogy Észak-Korea teljesen ki tudta-e fejleszteni az ilyen rakétákhoz szükséges miniatürizált nukleáris robbanófejeket. Elemzők szerint a kisebb robbanófejek tökéletesítése minden bizonnyal kulcsfontosságú cél lenne, ha az elzárt ázsiai ország újraindítaná a nukleáris rakétatesztjeit.
Ugyan Észak-Korea nagy tengeralattjáró-flottával rendelkezik, nem sok rakétát indítottak ezekről a harcászati eszközökről. A megjelent felvételek viszont arra utalnak, hogy az új tengeralattjáró alkalmas lehet ballisztikus és cirkálórakéták kilövésére is, legalábbis a hely adott hozzá.