Japán elindította a rakétáját a Holdra
Csütörtökön felbocsátották a japánok a rakétájukat a Moon Sniper misszió részeként, mely egy újabb történelmi pillanat az űrtudományban.
Japán nagy léptekben halad előre az űrprogramjában, igyekezvén helyrehozni a közelmúltban bekövetkezett sorozatos hibákat. Eddig csak az USA, Oroszország, Kína és India tudott sikeresen leszállni a Holdra.
Legutóbb India tette ezt meg az elmúlt hónapban egy szonda segítségével, míg a japánok küldetése kudarcot vallott. Egy állami és egy privát küldetés ment fuccsba, ám most úgy tűnik, minden rendben zajlott az újabb kilövésnél.
Csütörtök kora reggel engedték fel a levegőbe a H-IIA rakétát, amit 35 ezren néztek online formában. A déli Tanegashima szigeten zajlott a kilövés, majd felszállt a leszállóegység, mely várhatóan 2024 elején ér földet a Hold felszínén.
Japán ezúttal sikerrel járt
A „SLIM” holdszonda és az amerikai és az európai űrügynökséggel közösen kifejlesztett XRISM űrkutatási műhold nem sokkal a kilövést követően sikeresen levált. Korábban a startot három alkalommal is el kellett halasztani a rossz időjárás miatt.
A Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) nevet viselő szonda a „Moon Sniper” becenevet azért kapta, mert úgy tervezték, hogy az 100 méteren belül landoljon egy meghatározott területen a Hold felszínén – írja CNA.
Ez lehetővé teszi, hogy a Holdnál is szűkösebb erőforrásokkal rendelkező bolygókra is képesek legyenek leszállni. India egy alacsony költségű űrprogram keretében landolhatott a Hold déli pólusának közelében, ami óriási siker, tekintve, hogy mekkora pénzből valósították meg mindezt az USA-hoz, Kínához és Oroszországhoz képest.
Japán programja sokkal problémásabb, de most már sínen van a projekt. Július hónapban például az Epsilon S rakéta, mely az Epsilon továbbfejlesztett változata, 50 másodperccel a gyújtás után felrobbant a tesztelés alatt. Márciusban pedig a következő generációs H3, addig tavaly októberben a megbízhatónak tartott szilárd hajtóanyagú Epsilon rakéták felbocsátása után történt meghibásodás.