Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

200 millió eurót fordít a bortermelők támogatására Franciaország és az EU

A bortermelők egyszerre küzdenek a csökkenő árakkal és a zsugorodó kereslettel, így az EU és Franciaország financiális segítséget nyújt a termelőknek.

...svg content...Fotó: Unsplash/Elle Hughes
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CNN jelentése szerint a francia kormány és az EU bejelentette, hogy 200 millió eurót fordít a francia bortermelők megsegítésére: a francia mezőgazdasági minisztérium eredetileg 160 millió eurót különített el arra a válságprogramra, mely lehetővé teszi egyes termelők számára, hogy a felesleges készletet lepárlóknak adják el, akik aztán más alkoholos termékeket, például kézfertőtlenítőt készítenek belőle.

A francia mezőgazdasági minisztérium pénteki közleményében ennek kapcsán bejelentette, hogy a júniusban bejelentett önkéntes visszavásárlási program iránti nagy kereslet arra késztette a hatóságokat, hogy 200 millióra bővítsék a költségvetést. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Mint ismert, Franciaország már 2020 óta a világ második legnagyobb bortermelője és legnagyobb borexportőre, ám a globális koronavírus-járvány óta magasba szökött az infláció, és a fogyasztási szokások is megváltoztak, így a kereslet látványosan visszaesett.

Ráadásul az éghajlatváltozás miatt egyre gyengébbé váló termés is fenyegeti a francia szőlőültetvények jövőjét. A tavalyi jó termés és a csökkenő kereslet együttesen Európa-szerte túlkínálatot eredményezett, miután júniusban az idei termelés a becslések szerint mintegy 4 százalékkal volt magasabb a szokásosnál, a fogyasztás azonban Olaszországban 7 százalékkal, Spanyolországban 10 százalékkal, Franciaországban 15 százalékkal, Németországban 22 százalékkal, Portugáliában pedig 34 százalékkal csökkent.

Eközben az EU közlése szerint a blokk borexportja idén január és április között szintén 8,5 százalékkal volt alacsonyabb a tavalyinál. Az EU júniusi közleményében rámutatott:

„Ez a piaci helyzet értékesítési nehézségeket okoz az uniós bortermelők számára, csökkenti a piaci árakat és következésképpen komoly bevételkiesést okoz, különösen egyes régiókban, melyeket leginkább sújtanak ezek a tendenciák.”