Rendőrségi hír ébresztett rá egy csalásra egy magyar cégtulajdonost
Ráadásul nem kevesebb, mint 75 millió forint volt a tét.
A police.hu beszámolója szerint a BRFK gazdasági nyomozóinak egyik felderítésén keresztül mutattak be egy rip-deal módszerrel elkövetett csalássorozatot, a cége ingatlanját árusító cégvezető pedig ráakadt a hírre, amikor gyanússá vált neki egy külföldi vevő. A férfi szólt a rendőröknek, a nyomozók pedig lecsaptak az elkövetőkre.
Jóhiszeműen próbált üzletet kötni
Egy cégtulajdonos 2022 szeptemberében megbízott egy ingatlanközvetítő irodát, hogy értékesítse cégének ingatlanát. A közvetítő 2023. június 7-én értesítette a férfit, hogy egy izraeli gazdasági társaságtól 1 millió 900 ezer eurós ajánlat érkezett. Ezt a tulajdonos elfogadta, majd az izraeli fél részéről egy nő személyes egyeztetésre hívta Rómába az eladót.
Az üzleti találkozón a nő mellett az állítólagos izraeli cég képviselőjének a felesége is jelen volt, aki még jövedelmezőbb ajánlatot tett; azt állította, hogy az ingatlanra tudnak olyan vásárlót, akinek 2,5 millió euróért tovább tudják értékesíteni. Ők az ügyletért cserébe közvetítői díjat kérnek 200 ezer euró – mintegy 75 millió forint – értékben.
Az ajánlatot a magyar cégtulajdonos elfogadta, külföldi partnerei pedig arra kérték, hogy a szerződéskötés előtt mutasson be 200 ezer eurót, hogy ellenőrizni tudják, a férfinek valóban rendelkezésére áll ekkora összeg. A felek a pénz bemutatására az újabb találkozót egy budapesti hotelben beszélték meg, az időpontot június 26-ára egyeztették.
Gyanút fogott a cégvezető
A két nő a kitűzött napon meg is jelent a szállodában, azonban a cég tulajdonosára hiába vártak. A férfi okkal hátrált ki az ügyletből, ugyanis a római út után gyanút fogott. Az interneten böngészve rátalált egy rendőrségi hírre, melyben a rip-deal csalás elkövetői ugyanazt a sémát használták, amit tárgyalópartnereitől is tapasztalt az ajánlattétel során.
Gyanújával a budapesti rendőrökhöz fordult, akik a férfi helyett a megbeszélt helyszínen várták az elkövetőt, vagy elkövetőket. A BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály nyomozóinak a találkozó előtt nem állt rendelkezésükre konkrét információ a hotelbe érkező csalókról, így az azonosítás a nyomozókra hárult.
A rendőröknek sikerült kiszűrni a szállodába érkezők közül a feltételezett elkövetőket, egy szerb és egy bolgár állampolgárságú nőt. A 25 és a 39 éves párosnál tipikusan a rip-deal módszerhez szükséges kellékek voltak: ragasztószalag, olló, talpas boríték, filctoll, gumiszalagok.
Aljas csalás áldozata lehetett volna
A rip-deal csalásoknál ezeket az eszközöket akkor alkalmazzák, amikor a sértett bemutatja a fedezetre szánt pénzt, melyet annak biztosítása érdekében kötegekbe helyeznek, és gumiszalaggal összekötik őket. Ezután a teljes összeget talpas borítékba helyezik, amelyet ragasztószalaggal betekernek, sok esetben a külsejét filctollal is aláírják a jelenlévők.
A csomagot ezt követően a csalók egy ugyanolyan, előre elkészített pakkal cserélik ki, így a gyanútlan tárgyalópartnerhez üres papírlapokkal teli csomag kerül vissza. Sokszor az átvert sértett aláírásmintáját előre megszerzik a csalók, akár egy előszerződés aláírását használva, de a cégvezetők kézjegyeit olykor az interneten elérhető nyilvános dokumentumokról is le tudják másolni.
A csere után az elkövetők rendszerint megnyugtatják áldozatukat, hogy megelégednek a pénz bemutatásával, azt elég az üzlet létrejötte után átadni, majd sietve távoznak. Az átvert fél a csalást csak akkor veszi észre, amikor felnyitja a hozzá került csomagot.
A rendőrök a hotelben intézkedtek a két nővel szemben, akiknél pontosan ilyen előre elkészített, üres papírlapokkal teli – jelen esetben aláíratlan – csomagot találtak. A gyanú szerint a rip-deal módszert alkalmazva akarták kicsalni a cégtulajdonostól a bemutatásra vitt 200 ezer eurót.
A 25 éves szerb és a 39 éves bolgár állampolgárságú nőket elfogásukat követően a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdasági nyomozói csalás bűntett kísérlet miatt hallgatták ki gyanúsítottként és előterjesztést tettek letartóztatásuk indítványozására. A szerb nőt – akinél elfogásakor nem voltak ott az okmányai – a nyomozók közokirat-hamisítás bűntettével is gyanúsítják, mivel az eljárás során hamis személyi adatokat adott meg. A nyomozók a nő valós személyazonosságát kihallgatásakor megállapították.