Igazi fenevad a honvédség új Airbus H225M típusú helikoptere
A helikopterből kettő is érkezett Magyarországra.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, Szolnokon ünnepélyes keretek között fogadták a honvédség két új, Airbus H225M típusú helikopterét. Az Index pedig most szakértőket kérdezett meg annak kapcsán, hogy mire képes az új helikopter, s milyen előnyökkel szolgál a honvédség számára.
A két helikopter júliusban került átadásra az Airbus Helicopters franciaországi, marignane-i gyártó központjában, a honvédelmi és haderőfejlesztési program részeként pedig a honvédelmi tárca összesen 16 ilyen gépet rendelt. Érdekesség, hogy a helikoptereket kifejezetten a magyar katonai igények szerint alakítják ki és gyártják.
Már bizonyította megbízhatóságát a gép, harci körülmények között is
Az Index két évvel ezelőtt lehetőséget kapott egy exkluzív bejárásra, melynek keretében megtekinthették az Airbus dél-franciaországi, Marseille közelében lévő marignane-i üzemét: többek között ott szerelték össze az Airbus katonai Super Puma/Cougar családjához tartozó 11 tonnás, H225M típusú, közepes méretű katonai szállító helikoptereket is a Magyar Honvédség számára.
A Caracal névre hallgató gép az első olyan európai helikopter, melyet kifejezetten a legösszetettebb küldetésekhez, a harc közbeni mentéshez terveztek, de képes a repülés közbeni üzemanyag-utántöltésre is. Az Airbus közlése szerint ez a típus már a válságövezetekben is bizonyította megbízhatóságát, továbbá harci körülmények között is, Libanonban, Afganisztánban, Csádban, Elefántcsontparton, a Közép-afrikai Köztársaságban, Szomáliában, Maliban és Líbiában is.
A H225M típusú helikoptert egyébként Magyarországon kívül Franciaország, Brazília, Mexikó, Malajzia, Indonézia, Kuvait, Szingapúr és Thaiföld hadseregei is használják. A helikopter jóformán bárhol és bármikor bevethető, akár hajóról és szárazföldről is indítható, és az időjárási körülmények sem befolyásolják.
Komoly képességekkel rendelkezik a helikopter
Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész, a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének kutatója az Index megkeresésére megosztotta, az Airbus helikopter üzletága a korábbi Eurocopter típusokat viszi tovább kicsit áttervezve:
A szakértő hozzátette, a „225-ösök képesek fegyverzet hordozására, köztük géppuskáéra, gépágyúéra és Spike izraeli páncéltörő rakétáéra is, amelynek 16 kilométer a hatótávolsága”, megjegyezve, hogy kérdés, hogy a honvédség vásárolt-e ilyen rakétablokkokat, ám ő valószínűnek tartja, hogy igen.