A szibériai permafrosztból 46 ezer év után kiolvadt férgek éledtek újra
A férgek ugyanis 46 ezer éven át a fagyban ragadtak, tudósok pedig képesek voltak újraéleszteni őket.
A New York Times számolt be az egészen meghökkentő felfedezésről: 46 ezer évvel ezelőtti férgek bizonyították be a tudósok számára, hogy az élet szünetelhet: a múlt hét folyamán számoltak be a tudósok a felfedezésről, mely betekintést nyújt abba, hogy a fonalféregként is ismert férgek rendkívüli hosszú ideig, ebben az esetben több tízezer éven át extrém körülmények között is életben maradni.
Anasztaszija Szatilovics, az oroszországi RAS Talajtani Fizikai-Kémiai és Biológiai Problémák Intézetének tudósa két nőstény férget olvasztott ki egy megkövesedett, sarkvidéki üregből még 2018-ban, a mintegy 40 méter mélyen a permafrosztba temetett férgeket pedig egyszerűen vízbe helyezve sikerült újraéleszteni.
A Panagrolaimus kolymaensis nevű férgeket további tanulmányozás céljából Németországba küldték, noha az élőlények több generáció laboratóriumi szaporodása után elpusztultak. A kutatók radiokarbonos kormeghatározás segítségével megállapították, hogy a példányok 45 839 és 47 769 évvel ezelőtt, a késő pleisztocén idején fagytak meg.
A mintegy milliméteres férgek a kriptobiózisnak nevezett nyugalmi állapotba kerülve tudtak ellenállni a szélsőségesen alacsony hőmérsékletnek, s ezt a folyamatot próbálták megérteni az intézet kutatói. Teymuras Kurzchalia, az intézet emeritus professzora a felfedezés kapcsán rámutatott, eddig senki sem tudta, hogy a fonalférgek képesek akár több ezer éven át tartó „alvó állapotba” kerülni:
A kutatók azonosították a fonálféreg kulcsfontosságú génjeit, melyek lehetővé teszik számára a kriptobiotikus állapot elérését – érdekesség, hogy ugyanezeket a géneket találták meg a Caenorhabditis elegans nevű kortárs fonalférgekben, melyek szintén képesek kriptobiózisra.