Több magyar szülő aggódik amiatt, hogy nem futja a gyerek tanulmányaira
Az elemzés eredményei alapján minden negyedik magyar szülő tart ettől, de más félelmeik is vannak erre vonatkozóan.
Az OTP Junior által megrendelt, 18–45 év közöttiek körében végzett felmérésből több dolog is kiderült, például az, hogy a kutatásban részt vevő szülők több mint fele küzd valamiféle dilemmával és félelemmel a gyermeke tanulmányai, és az ennek kapcsán felmerülő költségek miatt.
A leggyakoribb aggodalmak közé sorolható az, hogy a gyerek nem fog végig kitartani a választott tanulmányai mellett (27%), vagy nem lesz elégedett azzal (25%), ám félelmet szokott okozni a jövőbeni kereset mértéke (20%), illetve az is, hogy nem fogják tudni kellőképpen támogatni az utódjaikat (26%).
Ennek kapcsán Törőcsik Mária, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar marketingprofesszora és egyben trendkutatója azt mondta, amit a szülő leginkább kézben tud tartani, az a felkészülés. „A tanulmányok költségeinek fedezésére való felkészülés a gyerekek megtakarításának alig célja, ez alapvetően a szülőre, annak előre látására hárul” – jelezte.
Mindemellett nyilvánvalóvá vált, hogy a megkérdezett szülők majdnem ötöde hagyja, hogy gyermeke teljesen önállóan döntsön a továbbtanulásról, míg kétötödük közösen határoz a fiatallal, és mindössze 7%-uk vallja, hogy szülőként egyedül hozzák meg a döntést, helyettük – írta az Index.
Fontos, hogy mi érdekli a fiatalokat
Továbbá 40%-nak az a legfontosabb, hogy a gyerek azt a szakirányt válassza tanulmányai során, amely valóban érdekli. Minden negyedik szülő azt is szem előtt tartja, hogy a fiatalok a képességeiknek és készségeiknek megfelelően szánják el magukat, 16%-nak pedig a gyermek későbbi biztos megélhetése jelenti a prioritást.
Törőcsik Mária hozzátette, mind a felsőfokú, mind a középfokú tanulmányok folytatásáról hozott döntésben fontos a gyermek, a szülők, más fiatalok és egy-egy példaértékű tanár hatása. Ugyanakkor meglepő eredmény volt, hogy a kiválasztási szempontok között alig jelenik meg az, hogy a gyerek neves egyetemen tanuljon tovább (vagyis a diploma meglétét sokan fontosabbnak tartják, mint annak esetleges minőségét).
A családok számára az is fontos döntés, hogy a gyerek melyik országban tanuljon tovább: a megkérdezett szülők közel harmada bele szeretne szólni ebbe, míg 34% nem akarja befolyásolni ezt a döntést. Ám a válaszadók közül mindössze 35% készül fel anyagilag, és tesz félre pénzt gyermeke továbbtanulásának támogatása céljából, míg 12% nem tudja ezt finanszírozni.