400 éve cenzúrázott kéziratot tártak fel I. Erzsébet uralkodásának történetéről
Miután a 17. századi szerző erősen átdolgozta és cenzúrázta a kéziratot, csak most, 400 évvel később sikerült feltárni az eddig rejtett részleteket I. Erzsébet királynő uralkodásának történetéről.
A Guardian jelentése szerint monumentális felfedezést tettek a szakértők: a British Library egy új technika alkalmazásával tárta fel Camden Annals című művének eddig rejtett oldalait, melyek I. Erzsébet uralkodásának első hivatalos beszámolójának minősülnek.
Ez a kora újkori Nagy-Britannia egyik legértékesebb forrása, melyet utódja, I. Jakab király rendelt meg. Csakhogy 400 éven át senki sem tudta elolvasni a kézirat több száz oldalának részleteit, mert a 17. századi szerzője erősen átdolgozta és cenzúrázta azokat, nyilvánvalóan azért, hogy elkerülje a büntetést, amiért megsértette pártfogóját.
Most azonban a legmodernebb képalkotó technológia lehetővé tette, hogy a British Library feltárja William Camden Annals című művének rejtett oldalait, ami egy jelentős felfedezés a kora újkori történettudományban. Eme oldalakat vagy átírták, vagy olyan szorosan leragasztott papírdarabok alá rejtették, hogy ha megpróbálták volna felemelni őket, az szétszakította volna a lapokat és megsemmisítette volna a művet.
A továbbfejlesztett képalkotó technológia segítségével azonban sikerült feltárni ezeket a rejtett írásokat, s a tudósok legnagyobb örömére egészen új megközelítésben láthatjuk a királynő uralkodásának történetét, s udvarának politikai trükkjeit.
A felfedezés azért is jelentős, mert eme írások új megvilágításba helyezik többek között az olyan jelentős történelmi eseményeket, mint például V. Piusz pápa és I. Erzsébet királynő viharos kapcsolatát, mely végül azzal zárult, hogy hosszas tárgyalások után végül kiátkozta Erzsébetet; illetve Jakab utódjául történt kinevezését.