Komoly összetűzésbe kerülhet a Microsoft az Európai Bizottsággal
Újabb amerikai nagyvállalatnak akadhat gondja az Európai Bizottsággal.
A Microsoftnak komoly problémák elé nézhet az Európai Unióban, a legfrissebb információk szerint ugyanis az Európai Bizottság trösztellenes eljárást készül indítani az amerikai óriáscég ellen.
Ha bebizonyosodik, hogy a Microsoft megsérti az uniós előírásokat, akár a bruttó bevétel 10%-ának megfelelő bírsággal is számolhat.
Minden a Teams-szel kezdődött
A Reuters információi szerint a Microsoft hamarosan igen nehéz harcra számíthat az Európai Bizottsággal. Az ügyet jól ismerő források azt is tudni vélik, hogy a trösztellenes vizsgálat esetleges megindításának oka a Teams alkalmazással kapcsolatos rossz döntésekben és a megoldások elégedetlen kezelésében rejlik.
A Microsoft 2017-ben adta hozzá a Teams alkalmazást az Office 365 – amelyet ma már Microsoft 365-ként ismerünk – alkalmazáshoz, amely a Skype for Business-t váltotta fel. Mindez nem tetszett a Salesforce-nak, amely évek óta fejleszti saját, hasonló funkciókkal bíró Slack nevű platformját.
2020-ban ezért úgy döntöttek, hogy panaszt nyújtanak be a Microsoft intézkedései ellen, jelezve, hogy azok sértik az uniós versenyszabályokat. A redmondi cég esetében ez nem lenne újdonság, hiszen az Európai Bizottság már korábban is 2,2 milliárd euróra bírságolta a trösztellenes törvények megsértése miatt.
A panasz oka
A Slack azt állítja, hogy riválisa jogellenesen vonta be Teams termékét a nagy eléréssel bíró irodai csomagba, az Office-ba, és így kényszerítette annak telepítését eszközök millióira, megakadályozva annak eltávolítását és eltitkolva a költségeket a vállalati ügyfelek elől.
A Microsoft remélte, hogy az ügyet békés úton rendezhetik, ezért 2022 decemberében a vállalat benyújtotta első ajánlatát, amelytől azt remélik, megoldást jelenthet a problémára.
A terv azonban nem jött be, ugyanis, mint az kiderült, a Teams alkalmazás nélküli Office-csomag javasolt árcsökkentése túl kevésnek bizonyult az uniós tisztviselők számára, a megállapodás hiánya pedig az állítólagos vizsgálat megindításához vezethet.