Jelentős áremelkedés tapasztalható a hazai nyári fesztiválokon
A sör például 1500 forintba kerül most, míg két éve 750 forintot kellett fizetni érte, de hasonlóan nagy a többi ital és étel áremelkedése is.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzője, Erdélyi Dóra legfrissebb kutatásukról beszámolva többek között azt is elmondta, hogy az enni- és innivalók tavaly a Sziget Fesztiválon voltak a legdrágábbak.
De más megállapításokat is tettek, például azt, hogy a napijegyek a múlt évhez képest 13 és 80% között drágultak. Hozzátette, ezek csak iránymutatónak tekinthetők, mivel ahogy közeledik egy-egy fesztivál időpontja, úgy nő a még megmaradt jegyek ára is.
Az étel- és italárakat vizsgálva szintén jelentős emelkedést tapasztaltak: két éve 750 forint volt egy korsó, míg tavaly 1290 forintot kell fizetni érte legalább.
A senior elemző a drágulás okai között a jelentős inflációt említette és azt, hogy a koronavírus-járvány miatt sokan elhagyták a vendéglátást, így a büfék komoly munkaerőhiánnyal küszködnek. Ezen pedig csak úgy tudnak úrrá lenni, ha az alkalmazottaknak többet fizetnek, viszont ez az árakban is megmutatkozik.
Több esetben is jobban megéri a Sziget
A kutatás kiterjedt a fesztiválok gazdasági hatásainak vizsgálatára is. Idézve egy 2020-as kutatás eredményeit, nyolc legnagyobb hazai rendezvény 1,6 milliárd forinttal növelte az ország GDP-jét.
A 2022-es gyűjtés eredménye az lett, hogy a Sziget Fesztiválra a legdrágább volt tavaly bérletet vásárolni (Glastonbury Fesztivál hasonló árban volt 2020-ban), de az eredmény némileg csalóka.
Ráadásul az óbudai rendezvényen a koncertek mellett sok más kulturális és művészeti programot is élvezhetnek a résztvevők, tehát a Sziget Fesztivál bérletei ár-érték arányban sokkal kedvezőbbek, mint más hasonló rendezvényeké – írta az Infostart.