Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

WHO felülvizsgálat: az aszpartám édesítőszer rákkeltő hatású lehet

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutató részlege, a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) biztonsági felülvizsgálatot végzett az aszpartámról, a kiszivárgott megállapítások azonban kifejezetten ijesztőek.

...svg content...Fotó: Unsplash/Alexander Grey
Orvostudomány
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A Guardian jelentése szerint a világszerte több ezer termékben – többek között diétás kólában, fagylaltban és rágógumiban – használt népszerű mesterséges édesítőszert hamarosan rákkeltő hatásúnak nyilváníthatják egy nemrégiben elvégzett biztonsági felülvizsgálat nyomán.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutató részlege, a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) ugyanis biztonsági felülvizsgálatot végzett az aszpartámról, megállapításaikat pedig a jövő hónapban teszik közzé egy jelentés formájában. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Csakhogy a Reuters szerint úgy tudni, az édesítőszert „valószínűleg rákkeltőnek minősítik az emberre nézve”, ami azt jelentené, hogy bizonyítékot találtak arra vonatkozóan, hogy ténylegesen van kapcsolat az aszpartám-tartalmú termékek fogyasztása és a rák kialakulása között.

Ezen a ponton azonban fontos megjegyezni, hogy az IARC két súlyosabb kategóriát alkalmaz az egészségre káros anyagok meghatározásában: „valószínűleg rákkeltő az emberre nézve” és „rákkeltő az emberre nézve”.

Ezek alapján pedig a jelentés egyelőre kissé ellentmondásosnak tűnik, főként annak fényében, hogy az IARC-t már többször érte kritika, amiért riadalmat keltett a nehezen elkerülhető anyagokkal vagy helyzetekkel kapcsolatban.

Mint ismert, korábban az éjszakai munkát és a vörös hús fogyasztását is a valószínűleg rákkeltő kategóriába sorolta, a mobiltelefonok használatát pedig szintén ebbe a kategóriába sorolta. Az azonban kiderült, hogy az IARC azért végezte el ezt a biztonsági felülvizsgálatot, hogy az összes közzétett bizonyíték alapján felmérjék, hogy az aszpartám potenciális veszélyt jelent-e vagy sem.