Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
357,79 Ft
Euró
386,12 Ft
Font
449,36 Ft
Bitcoin
62,909 $

Nem szabad leverni a darázsfészkeket, csak ront a helyzeten

A legtöbb esetben a méhbefogást méhészek, a darázsirtást pedig rovar- és kártevőirtó szakemberek végzik, a katasztrófavédelem ritkán avatkozik be.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

A BAMA írta meg, hogy a nyárral együtt a darázsszezon is megkezdődött, ám azt valószínűleg kevesen tudják, hogy az irtásukhoz minden esetben szakember segítségére van szükség: tavaly megyeszerte kérték a Baranya Speciális Mentők Egyesület segítségét a veszélyes darázsfészkek eltávolításában (szeptemberben például a háromszázadik irtást végezték el, amelyről a közösségi médiás oldalukon is beszámoltak).

Azt is ki kell emelni, hogy a katasztrófavédelem csak akkor avatkozik be, ha a rovarok közvetlen életveszélyt jelentenek (pl. egy forgalmas közterületen, óvodában, iskolában telepednek meg a rovarok nagy számban), tűzoltóautóra pedig akkor van szükség, ha a kashoz, fészekhez másképp nem lehet feljutni. Minden egyéb esetben a méhbefogást méhészek, a darázsirtást pedig rovar- és kártevőirtó szakemberek végzik – elérhetőségeik az Országos Magyar Méhészeti Egyesület honlapján érhetők el. Soron kívül 24 ember került kórházba, miután rosszul lettek a csengeri börtön építése közben

A Baranya Speciális Mentők Egyesület arra hívja fel a figyelmet, hogy a darázsfészket senki ne verje le, mert az nem segít, inkább csak fokozza a bajt. Ehhez egy példával is szolgáltak: tavaly augusztus végén Márokon, az egyik horgászhelyen lódarazsak veszélyeztették az arra járókat. De mire a szakemberek kiértek, valaki leverte a fészket, amely miatt a darazsak jelentős része szétszéledt, továbbra is veszélyt jelentve az emberekre.

Illetve fontos megjegyezni azt is, hogy a darazsak, méhek jellemzően csak akkor támadnak emberre, ha veszélyben érzik magukat, kaptárjukat vagy fészküket. Éppen ezért ezeket a helyeket célszerű elkerülni, megelőzve a veszélyes helyzeteket. A szabadon hagyott ételek, cukros folyadékok szintén veszélyforrást jelenthetnek, hiszen vonzzák a rovarokat, vagyis mindig csomagoljuk be vagy zárjuk el a magunkkal vitt élelmiszereket. Jellemző még, hogy öntözött kertek, illetve medencék közvetlen környezetét szállják meg a darazsak és a méhek, hiszen ott vizet is találnak.

„Ha a rovarok közvetlenül a lakóhelyünk mellett telepedtek meg, illetve olyan helyen tartózkodnak, hogy emberekkel való érintkezésük elkerülhetetlen, ne kíséreljük meg házilagos módszerekkel eltávolítani a fészket és a rovarokat, hanem hívjunk szakértő segítséget!”

– hangsúlyozták a szakemberek.