A NASA űrszondája kísérteties zöld villámokat kapott lencsevégre a Jupiteren (fotó)
Egészen hátborzongató látványt nyújt a villámok felvillanása.
A CNN jelentése szerint NASA űrszondája a Jupiter északi pólusa közelében csoportosuló számos örvény egyikében kapta lencsevégre a hátborzongató zöld színű villámokat.
A tudósok egyelőre próbálják megérteni a Jupiter, Naprendszerünk legnagyobb bolygójának számos aspektusát, beleértve a hatalmas viharokat, valamint azt, hogy hogyan fordulnak elő villámok és a „villámszerű” események a gázóriáson.
Ismereteink ugyanis csak a Földre terjednek ki: a villámok a Földön a vízfelhőkből erednek, és a legtöbb villámcsapás az egyenlítő közelében történik. A Jupiteren azonban a villámcsapások ammóniából és vízből álló felhőkből erednek, és leggyakrabban a bolygó pólusai közelében fordulnak elő.
A hátborzongató jelenséget még 2020. december 30-án rögzítette a Juno űrszonda, mely először 2016-ban érkezett a Jupiter és holdjai megfigyelésére: a nagyszabású küldetés során az űrszonda mintegy 32 ezer kilométerrel a felhők felett volt, amikor elkészítette a fotót:
Az űrszonda JunoCam műszerének nyers adataiból Kevin M. Gill készítette el a végleges képet 2022-ben, ám örömhír, hogy a JunoCam által a Jupiterről és holdjairól készített nyers képeket az interneten közzétették, és bárki számára elérhetővé tették további feldolgozásra.