A junta ismét akadályozza a segélyezést a Mocha ciklon sújtotta területeken élőknek
A mianmari junta felfüggesztette a humanitárius segítségnyújtást Rakhine állam nyugati részébe, annak ellenére, hogy több mint egymillió ember számára létfontosságú a segítség.
A CNN jelentése szerint az ENSZ számolt be arról, hogy a mianmari junta felfüggesztette a segélyekhez való hozzáférést Rakhine állam nyugati részébe, ahol több mint egymillió kiszolgáltatott embernek van szüksége sürgős segítségre egy hónappal azután, hogy egy hatalmas ciklon pusztított a térségben.
Az ENSZ humanitárius hivatala (OCHA) szerint a segélyek bejutásának leállításáról szóló döntés megbénította a Mocha ciklonra adott humanitárius válaszlépéseket, s ellehetetlenítette a vihar sújtotta közösségek számára nyújtandó életmentő segélyek kiosztását.
Ramanathan Balakrishnan, az ENSZ humanitárius koordinátora hétfői nyilatkozatában kiemelte:
Érthetetlen, hogy a junta miért akadályozza a segítségnyújtást
Balakrishnan hangsúlyozta, ez „újabb pusztító visszaesés a több mint egymillió segítségre szoruló ember számára”. Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a Mocha ciklon május 14-én csapott le Mianmar nyugati részére, az egyik legerősebb viharként, mely valaha is elérte az országot: Rakhine part menti területeit érintették leginkább a ciklon szélviharai, melyek óránként több mint 200 kilométeres sebességgel (!) söpörtek végig az államon, otthonokat, megélhetési forrásokat és infrastruktúrát pusztítva el.
A vihar elárasztotta a mezőgazdasági területeket, elpusztította az állatállományt és beszennyezte az ivóvizet is Ázsia egyik legszegényebb régiójában. A szél hidakat döntött le, csónakokat semmisített meg, utakat zárt el, kommunikációs vonalakat vágott el, iskolákat és kórházakat rongált meg.
A ciklon mintegy 1,6 millió embert érintett a legsúlyosabban, köztük több ezer embert, akik már a vihar előtt is kitelepítettek és humanitárius segítségre szorultak. A sürgősen megoldandó problémák közé tartozott a menedékhez, élelmiszerhez, ivóvízhez, gyógyszerekhez, üzemanyaghoz és higiéniához való hozzáférés. Most pedig úgy tűnik, a junta minden erejével azon van, hogy megakadályozza, hogy ezek az emberek túléljék a katasztrófa utáni időszakot.