Irán bemutatta első hiperszonikus rakétáját
A Fattah névre keresztelt hiperszonikus rakéta Irán közlése szerint képes áthatolni a rakétavédelmi rendszereken.
Az Al Jazeera beszámolója szerint Irán bemutatta első hiperszonikus rakétáját, melyet Fattah névre kereszteltek: állításuk szerint az új fegyver katonai előnyökhöz juttatja az országot, mivel képes áthatolni a rakétavédelmi rendszereken. Az állami média tett közzé fotókat a bemutatóról, melyen Ebrahim Raisi elnök és az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) magas rangú parancsnokai is részt vettek.
Az állami média által közzétett fotók alapján a rakéta fekete színű, s akár 15 Mach sebességgel is képes haladni, hatótávolsága 1400 km, mozgatható másodlagos fúvókával rendelkezik, és szilárd hajtóanyagot használ, ami nagy manőverezőképességet tesz lehetővé.
Ali Khamenei ajatollah legfelsőbb vezető választotta a nevet, ami azt jelenti „a nyitó”. A hiperszonikus rakéták a hangsebesség ötszörösével vagy annál nagyobb sebességgel is képesek haladni, jól manőverezhetők, így a védelmi rendszerek és a radarok is nehezen tudják célba venni őket.
Szakértők azonban úgy vélik, jelenleg összesen négy olyan ország van – az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és Észak-Korea – melyek sikeresen teszteltek hiperszonikus rakétákat, noha ezen fegyverek pontos specifikációi továbbra sem ismertek.
Mint ismert, Amir Ali Hajizadeh, az IRGC repülőgép-ipari vezetője tavaly novemberben, az iráni rakétatechnológia „atyjaként” ismert Hasszán Tehrani Moghaddam halálának évfordulója alkalmából rendezett eseményen jelentette be a hiperszonikus rakéta fejlesztését.
Moghaddam 2011-ben vesztette életét, amikor egy rakétabázison robbanás történt, az incidensben pedig több mint egy tucat másik IRGC-tag is életét vesztette. Noha a robbantásról balesetként számoltak be, egyes nyugati médiumok ezt megkérdőjelezték, s több jelentés is azt feltételezte, hogy valójában Izrael állt a robbanás mögött.