Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Csökkennek az energiaárak, az EU pozitívan tekint a gazdasági kilátásokra

Noha az Egyesült Államokban recesszióról beszélnek, Kína pedig nagyon lassan lábal ki a koronavírus-járvány miatti gazdasági visszaesésből, eközben az EU felfelé módosította gazdasági kilátásait.

...svg content...Fotó: Unsplash/Robert Anasch
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CNN jelentése szerint az Európai Bizottság feljavította a 2023-ra és 2024-re vonatkozó növekedési kilátásait: a februári 0,8 százalékos becsléshez képest most már 1 százalékos bővülést prognosztizál az EU a gazdaságban idén. A jövő évi gazdasági növekedési kilátásokat is felfelé módosították, a korábbi 1,6 százalékról 1,7 százalékra.

A blokkra vonatkozó pozitív irányba módosított előrejelzés bár csekélynek tűnhet, még így is jelentős javulást jelent az előző évhez képest, amikor az EU gazdasága 3,5 százalékkal növekedett. Az EU előrejelzései egyben türközik a jelentősen alacsonyabb energiaárakat, melyek csökkentik a vállalkozások költségeit és enyhítik a háztartások terheit is. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Ennek ellenére az Európai Bizottság elismerte, hogy az emelkedő árak megfékezését célzó magasabb hitelfelvételi költségek az elkövetkező hónapokban hatással lesznek a gazdasági növekedésre is: az Európai Központi Bank ebben a hónapban negyed százalékponttal emelte a kamatlábakat, ami bár a legkisebb emelés a júliusi kamatemelés kezdete óta, mégis azt jelzi, hogy a magas inflációs ráta miatt további kamatemelésekre kell számítani.

Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági minisztere egy sajtótájékoztatón rámutatott:

„Az előrejelzést alátámasztó kulcstényezők ellentétes irányba mutatnak: az energiaárak csökkenése és a rugalmas munkaerőpiac áll szemben a pénzügyi feltételek szigorodásával.”

Gentiloni megjegyezte, a bankok körében a közelmúltban az ágazatban bekövetkezett zavarok nyomán „megnövekedett kockázatérzékelés” megnehezíti a hitelhez jutást, miközben az emelkedő kamatlábak felemésztik a hitelkeresletet.