Több ezer, eddig ismeretlen vírust fedeztek fel a babák szervezetében
Megdöbbentő felfedezést tett egy nemzetközi kutatócsoport, mely 5 éven vizsgált közel 700 dán babát.
A Conversation jelentése szerint egy nemzetközi kutatócsoport, mely 5 éven át 647 dán csecsemő ürülékét vizsgálta, megdöbbentő felfedezésre jutott: a minták ugyanis mintegy 10 ezer vírust tartalmaztak – ez a tízszerese a detektált baktériumfajoknak.
Most bizonyára sokan megrémültek, hiszen a vírusoknak nincs túl jó híre, főleg az elmúlt évek pandémiája után, valójában nem kell aggódni, ugyanis a vírusok túlnyomó többsége nem betegíti meg az embereket, és nem is fertőz meg sem embereket, sem állatokat.
A kutatók ezeket a bakteriofágokat fedezték fel a babák ürülékében, melyek 90 százaléka valójában baktériumölő volt. Az emberi bélmikrobiom mikroorganizmusok összessége, s víruskomponensét, vagyis a viromot javarészt bakteriofágok alkotják, melyek segítenek az egészséges bélflóra fenntartásában.
A bakteriofágokkal és más bélben lévő vírusokkal kapcsolatban érdekesség, hogy minden embernek megvan a maga egyedi „készlete”. A Koppenhágai Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy az újonnan felfedezett 10 ezer vírus közül mennyi az új, valamint, hogy hogyan lehetne leírni ezeket a mikroorganizmusokat.
A kutatócsoport végül új családokba és rendekbe csoportosította a vírusokat az alapján, hogy genomjuk mennyire hasonlított egymásra: összesen 248 családot észleltek, melyek közül mindössze 16-ot ismertek korábban. A többi, 232 új víruscsaládot pedig a vizsgálatban részt vevő gyermekekről nevezték el, és egy interaktív atlaszt is elérhetővé tettek, melyet bárki megtekinthet online.