10 év alatt negyedével csökkent a generikus gyógyszerek aránya az európai piacon
Az elmúlt tíz évben a generikus gyógyszerek 26 százaléka eltűnt az európai piacról, aminek legfőbb oka a gyártás gazdaságtalansága volt a gyógyszerek alacsony ára miatt – hangzott el az európai gyógyszeripar vezetőinek beszélgetésén.
A generikus gyógyszerekkel szembeni árpolitika miatt az elmúlt évtizedben az antibiotikumok 33 százaléka és a daganatok kezelésére szolgáló gyógyszerek 40 százaléka tűnt el az európai piacról – mutattak rá a szakértők a Politico online vitájában.
Philippe Drechsle, az Teva Europe igazgatóságának tagja arra figyelmeztetett, hogy a generikus gyógyszerek teljes ellátási láncára nagy nyomás nehezedik az árcsökkentés miatt. Hozzátette, hogy ennek során a nemzeti törvények a legolcsóbb beszállítóknak kedveznek, figyelmen kívül hagyva a termelés fenntarthatóságát és az alapvető gyógyszerek elérhetőségét.
„Ezt sürgősen meg kell oldani. Olyan szabályozást kell elfogadni, amely figyelembe veszi a gyógyszerek elérhetőségét az EU összes országában”, mondta Drechsle.
Úgy értékelte továbbá, hogy az európai szabályozási rendszer túl drága, a környezetvédelmi kötelezettségek pedig túl szigorúak, ami versenyképtelen helyzetbe hozza Európát az ázsiai országokkal szemben.
Adrian van den Hoven, a Medicines for Europe generikus gyógyszeripari szövetség főigazgatója az antibiotikumhiánnyal foglalkozott, amely szerinte ezen a télen megmutatta, mennyire törékeny az alapvető gyógyszerek elérhetősége, és mennyire fontos, hogy a gyártást visszahozzák Európába.
Hangsúlyozta a generikus gyógyszerek áremelésének szükségességét, és kijelentette, hogy a hiány problémáját az uniós gyógyszerészeti jogszabályok felülvizsgálatával kell megoldani.
Felhívást intézett továbbá a beszállítók és az egészségügyi ügynökségek közötti nyílt párbeszédre, hogy a lehető leggyorsabban figyelmeztessenek az ellátási szűk keresztmetszetekre.
Az Európai Bizottság és a Gyógyszerügynökség (EMA) egy közös projekt keretében valamennyi uniós tagállamot megbízott azzal, hogy kövessék nyomon az ellátási láncok helyzetét, és adjanak riasztást egy esetleges gyógyszerhiányról.