Feltárult az időszámításunk előtt lezárt rejtélyes koporsók tartalma
A 2300-2500 éves egyiptomi szarkofágokat anélkül vizsgálták meg, hogy felbontották volna azokat.
A különleges, kisméretű rézszarkofágok tartalmát tomográfiás-felvételek segítségével fedezték fel, a londoni British Museum tudósai pedig megállapították, hogy a belsejében vászonba csomagolt, mumifikált állatokat helyeztek el.
Összesen hat szarkofágot elemeztek, ezek közül három tetején gyík- és angolnafigurák voltak. Ezeket időszámításunk előtt 500 és 300 között készítették, és Naukratisz kereskedővárosának romjai között találták meg.
A negyedikben egy gyík mintája volt belefaragva, Tell el-Yehudiyeh ókori városában fedezték fel. Másik kettőt egyfajta pedig emberi fejű, kobra-angolna testű lény díszíti, ezek eredete ismeretlen – írja az IFL Science.
Háromban csontokat találtak, az egyikben ezek közül egy ép gyíkkoponyát, másik kettőben őrölt maradványokat. Három azonban a jelek szerint üres volt. Szintén három szarkofágban vászondarabok lehetnek, háromban pedig ólom nyomait találták.
Habár pontosan nem tudni, hogy milyen okokból készültek el a díszes szarkofágok, bizonyos vélekedések szerint az isteneknek szánt felajánlás miatt, vagy azért, mert éppen magukat az állatokat tartották az istenek földi helytartójának, fizikai megtestesülésüknek.