Egyre elégedetlenebbek az európai orvosok a bérükkel, Magyarország hátul kullog
Óriási szakadékok vannak a bérezésben az OECD adatai szerint.
Angliában több tízezer orvos és orvosjelölt kezdett mintegy 4 napos sztrájkba az alacsony fizetés és a rossz munkakörülmények között. A rekordhosszúságú munkabeszüntetést márciusban újabb 3 napos sztrájk követheti.
Ennek kapcsán az Euronews felidézte, hogy az OECD 2020-as felmérése szerint mekkora bérkülönbségek vannak a bruttó orvosi fizetések között a Európai Unió országai között. A lista első helyén Luxemburg található évi 258 ezer eurós bérrel, míg az utolsó helyen Lengyelország szerepel alig 20 ezer euróval.
Magyarország a lista végén, van még mit behozni
Magyarország a megközelítőleg 33 ezer eurós összeggel (12,4 millió forint) csupán a lengyeleket, a letteket, valamint a litvánokat előzik meg a bértáblán, de utóbbi két országból 2018-ban érkeztek utoljára az OECD által hitelesített adatok. Mindazonáltal a britek így is a lista hetedik helyén állnak, átszámítva évi 146 ezer eurós fizetséggel.
A szakorvosok és a háziorvosok körében ugyanakkor Magyarországon volt a legnagyobb bérnövekedés 2010 és 2020 között, 6,4 és 4,8%. Hazánk után Szlovákia, Csehország, valamint Észtország következik.
Több országban is, például Portugáliában, Szlovéniában és az Egyesült Királyságban mind a szakorvosok, mind a háziorvosok bérének reálértéke csökkent az említett évtizedben. Az Egyesült Királyságban a csökkenés a szakorvosok esetében 1,2 százalékos, a háziorvosok esetében pedig 0,8 százalékos volt.