Németországban napokon belül lekapcsolják az utolsó atomreaktorokat
A német kormányt a téli energiaválság sem tántorította el az elképzeléseiktől.
Olaf Scholz kormánya ugyan az eredeti tervekben szereplő december 31. helyett április 15-ig meghosszabbította a Németországban még üzemelő három atomerőmű működését, szombaton végleg leállnak a nukleáris létesítmények.
A baden-württembergi atomerőmű mellett a bajor Isar 2, valamint a holland határ melletti Emsland komplexum működését is hamarosan leállítják. Ezzel Németország végrehajtja a 2002-ben hozott, az atomenergia fokozatos kivezetéséről szóló határozatot, amelyet Angela Merkel még 2011-ben, a fukusimai katasztrófa után gyorsított fel.
„Fukusima megmutatta, hogy még egy olyan csúcstechnológiájú országban sem lehet 100 százalékosan kizárni az atomenergiával kapcsolatos kockázatokat, mint Japán” – indokolta akkor a döntését Merkel, bejelentése pedig meggyőzte a közvéleményt, amelynek félelmét a csernobilihez hasonló katasztrófák táplálták.
Az energiaválság azonban változtatott ezen, a magas energiaárak és a klímaváltozás miatt a reaktorok leállításának elodázása mellett döntöttek, ám ezzel csupán pár hónapot sikerült nyerni – írja az Euronews.
2003 óta összesen 16 reaktort állítottak le, de még az utolsó három erőmű is az ország energiaellátásának 6 százalékát adta – szemben az 1997-es 30,8 százalékkal. Eközben a megújuló energiaforrások részaránya 2022-re 46 százalékra emelkedett, ez egy évtized alatt 21%-os bővülést jelent.