A kínai kormány a ChatGPT-őrület által kiváltott piaci buborékra figyelmeztet
Az Államtanács, vagyis a kínai kabinet által alapított és a Kínai Kommunista Párt propagandaosztályának felügyelete alatt álló egyik kínai lap figyelmeztetett az AI által vezérelt chatbot nyomán kialakult piaci buborékra.
A South China Morning Post jelentése szerint egy kínai állami újság „piaci buborékra” és „túlzott hype-ra” figyelmeztetett a mesterséges intelligencia technológia kapcsán, erősen utalva az OpenAI által fejlesztett, és manapság igen nagy népszerűségnek örvendő ChatGPT-re.
Az Államtanács, vagyis a kínai kabinet által alapított és a Kínai Kommunista Párt propagandaosztályának felügyelete alatt álló kínai gazdasági napilap hétfőn jelentette meg a “Bubble prevention needed while promoting AI” (Az AI népszerűsítése mellett buborékmegelőzésre van szükség) címet viselő cikkét.
A cikkben többek között azt írják, „miközben a tőke a ChatGPT koncepciót hajszolja, oda kell figyelnie, hogy ne fusson bele egy buborékba”. Hozzáteszik, néhány, a mesterséges intelligenciához és a nagy nyelvi modellekhez kapcsolódó kínai részvény csak az elmúlt két hónapban több mint 50 százalékkal emelkedett.
A kínai állami média már nem először tesz közzé ehhez hasonló figyelmezetést: februárban a Hszinhua állami hírügynökség egy olyan cikket hozott le, melyben a „buborékmegelőzésre” és „türelemre” szólított fel a ChatGPT-őrület nyomán. Akkor azt írták:
Akkor azt emelték ki az egyik legfőbb kockázatként, hogy az ilyen technológiák könnyedén társadalmi problémákat generálhatnak, beleértve a hamis információkat, valamint a plágiumot, kiemelve, hogy a ChatGPT képes lehet rontani a felhasználók erkölcsi ítélőképességét.