Sziromhullás után akár már -4 fok végzetes lehet a baracknál
Sajnos a tavaszi fagyokból még a következő napokban is kapnak a csonthéjasok.
Március végén, április elején nem ritkák az erősebb fagyok, a probléma leginkább az volt, hogy a hidegfront előtt 20 fok fölötti maximumok voltak jellemzők, amelyekben már a gyümölcsfák egy része is virágba borult.
Mint az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzésében kifejtette, a délies áramlással érkező meleg légtömeget sarkvidéki eredetű hóesés és éjszakai fagyok követték, az elmúlt éjszakákon pedig -1, -7 fok között alakult a hőmérséklet.
Mint korábban megírtuk, az erős fagy legfőképp a csonthéjasokban, azon belül is a kajszibarack virágaiban okozott károkat, a következő napok enyhülését követően pedig ismét megjelennek majd a hajnali fagyok.
„A szakirodalom szerint kajszi esetén teljes virágzásban -2,2 Celsius fok a kritikus hőmérséklet, -2,9 foknál 10%-os kár, míg -5,6 foknál 90%-os kár valószínű. A sziromhullás/terméskezdemény fázisában -0,8 Celsius foknál kezdődik a károkozás, és -4,4 fok esetén már 90%-os a fagykár.”
„Őszibaracknál a zöld bimbós állapottól a virágzás kezdetéig tartó fázisban -2 és -3 fok a kritikus hőmérséklet, teljes virágzásban -2,7 foknál valószínű 10%-os, -4,4 foknál pedig már 90%-os kár” – írják.