Minden harmadik magyar a létminimum alatt élt 2020-ban?
A Policy Agenda által készített elemzés szerint a magyar lakosság 30%-a élt a létminimum alatt 2020-ban.
A kutatóintézet az elérhető legfrissebb adatokból számolta ki, hogy a magyarok hány százaléka kénytelen a létminimum alatt élni, ami a számítás alapján 2020-ban 124 ezer forintot tett ki, vagyis ennyi pénzre volt szükség a minimális életszínvonal fenntartásához.
A Policy Agenda által közzétett adatok azt mutatják, hogy 2020-ban a magyar lakosság 30%-a élt a létminimum alatt. A Budapesten élők 19 százaléka és a községekben élők 40%-a is kevesebb, mint 124 ezer forintból gazdálkodott 2020-ban, a legrosszabb helyzetben pedig az észak-alföldi megyék voltak, ahol a létminimum alatt élők aránya a 43%-is is elérte.
Fontos megemlíteni, hogy a minimális megélhetéshez szükséges összeg személyenként és családonként is eltérő lehet, hiszen más összegre van szüksége egy négytagú családnak, mint például egy egyedülálló nyugdíjasnak.
Belyó Pál, a Policy Agenda kutatási igazgatója az RTL-nek nyilatkozva elmondta, hogy a létminimumként meghatározott 124 ezer forintot úgy kapták meg, hogy számításaik szerint 30 ezer forint értékű élelmiszerkosárra van szükség az emberi lét fenntartásához, ami mellett különböző fogyasztási cikkeket, termékeket és szolgáltatásokat is figyelembe vettek.
Végül az élelmiszer, a közlekedés, a lakhatás és az energia 2020-ban 124 ezer forintnyi összeget emésztett fel, ami a jelentős mértékű infláció miatt ma már jó eséllyel egy érezhetően magasabb összeg lenne.
Hogy pontosan mekkora, az egy ideig még biztosan nem derül ki, ugyanis a KSH csak 2015-ig számolta a létminimumot Magyarországon.