Új módszer segíthet a daganatok felismerésében és eltávolításában
Egy új technika segítségével a szakemberek képesek megkülönböztetni a rákos daganatokat az egészséges sejtektől.
Az Interesting Engineering jelentése szerint egy kutatócsoport megtalálta annak a módját, hogy a rosszindulatú daganatokat műtét közben megvilágítsák, így az orvosok meg tudják különböztetni a rákos területeket az egészséges szövetektől. Amikor a rák áttétet képez, átterjed a test közeli területeire, vagy a szervekre.
Noha az orvosok már eddig is rendelkeztek a technológiával, mellyel ezeket az áttétes daganatokat képesek eltávolítani, a műtéti beavatkozások során nem minden esetben képesek teljes egészében kiműteni. Egy friss tanulmányban azonban egy új módszert mutattak be, melyet a kutatócsoport „molekuláris képalkotásnak” nevezett el.
A módszer lényege, hogy fluoreszcens festéket fecskendeznek a véráramba, ezek a vegyi anyagok pedig magukhoz vonzzák a szervezetben lévő rákos sejteket. E vegyi anyagok aztán egy „fluoreszcenciának” nevezett folyamat során világítani kezdenek, ezzel jelentősen segítve az orvosok munkáját, hogy beazonosítsák a daganatot.
A képek vizuális minőségének javítása érdekében a kutatók ezután egy HD-kamerát használtak a szabad szemmel nem látható rövidhullámú infravörös fény (SWIR) fluoreszcenciájának rögzítésére. Az új módszer azért is számít mérföldkőnek, mert hatásos lehet a neuroblastoma ellen.
A neuroblastoma a szimpatikus idegrendszer rosszindulatú daganata, egy kis kereksejtes tumor: ez egy tipikus gyermekkori tumor, a betegek 98 százalékát pedig 5 éves kor alatt diagnosztizálják a daganattal. A neuroblastoma a gyermekek körében a rák okozta elhalálozások 15 százalékáért felelős, így az egyik legnagyobb kihívást jelentő betegség a gyermekorvosok és a sebészek számára.