Húsz év alatt két és félszeresére nőtt az antidepresszánsok fogyasztása Európában
Megtépázta a lakosság mentális egészségét a koronavírus járvány.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet a terápiás dózisú fogyasztást mérték, amely a WHO ismertetője alapján az endogén és az exogén okok kezelésére használt gyógyszereket veszi figyelembe.
Az antidepresszánsok átlagos fogyasztása 2000 és 2020 között 18 országban vizsgálva 147%-kal emelkedett, a legnagyobb arányban Csehországban figyelték meg az emelkedést, 577%-kal.
A teljes gyógyszerfogyasztást nézve alig mérhető
Franciaországban volt a legkisebb mértékű a növekedés, 38%, Magyarországon ez a szám 125%-os, vagyis átlag alatti volt, ugyanakkor így is több mint kétszeres volt az emelkedés – írja a napi.hu.
Ez egyébként a 18 országból 14-re volt jellemző, ez pirulákra lebontva azt jelenti, hogy Magyarországon 20 év alatt 14-ről 30-ra ugrott a fogyasztás. Ez azonban még mindig csak a hazai gyógyszerfogyasztás 1%-át teszi ki.
Magyarországon 26 millió dollárt, vagyis hozzávetőlegesen 9,3 milliárd forintot költöttek antidepresszánsokra, Németországban ez a szám 812 millió dollár volt. Az OECD szerint Európa mentális egészsége sokat romlott a koronavírus miatt, több országban is a kétszeresére nőtt a depressziós esetek száma.