Elveszettnek hitt madárfaj néhány példányára bukkantak egy madagaszkári expedíción
John Mittermeier szerint olyan érzés volt megpillantani ezt a kivételes állatot, mintha álmodna, hiszen 1999 óta senki sem találkozott velük.
A New Scientist nemrégiben közzétett beszámolójából kiderül, miszerint 24 év óta most először láttak élő sianaka bülbül (Xanthomixis tenebrosa) madarakat, amelyek apró termetükről és szürkészöld színükről ismertek.
Állítólag egy madagaszkári expedíció során a kutatók kilenc napon keresztül keresték az elveszettnek hitt madárfajt, s a legnagyobb örömükre végül három csodaszép példányt sikerült megfigyelniük – írta a 24.hu.
Az apró erdei madarat hegyi patakok köves partjainál találták meg, amit a szakemberek meglehetősen érdekesnek véltek, mondván, korábban nem volt ismert, hogy a sianaka bülbülök kedvelik az ilyen környezetet.
John Mittermeier, az expedíció egyik résztvevője arról nyilatkozott, hogy olyan érzés volt megpillantani ezt a kivételes állatot, mintha álmodna, hiszen 1999 óta senki sem találkozott velük, így attól tartottak, hogy már oda a remény.
A ritka faj kizárólag Madagaszkáron őshonos, természetvédelmi státusza sebezhető, vagyis kevés választja el attól, hogy a veszélyeztetett fajok kategóriájába essen.
Woweeee! Pure excitement and relief best describes how Lily-Arison Rene de Roland, Loukman Kalavah and I felt after nine days of searching for the lost Dusky Tetraka in the mountains of Madagascar last month @ABCbirds @peregrinefund @rewild #searchforlostbirds pic.twitter.com/ijLUK4Mazn
— John C. Mittermeier (@johnmittermeier) March 1, 2023