Kutatás: a vadászpilóták és az űrhajósok agyi tevékenysége között sok hasonlóság van
Floris Wuyts szerint mindkét esetben alkalmazkodni kell a megváltozott gravitációs erőhöz, valamint gyorsan és pontosan kell értelmezni a gyorsulásból és a fejmozgásból származó információkat.
Az Antwerpeni Egyetem kutatói az F-16-os vadászgépek pilótáinak agyi tevékenységét elemezték annak érdekében, hogy megtudják, hogyan alkalmazkodnak a változó gravitációs erőhatáshoz, illetve hogyan dolgozzák fel az egymásnak ellentmondó szenzoros információkat.
Az MRI-vizsgálatok segítségével arra jöttek rá, hogy a jelentős repülési tapasztalattal rendelkező pilóták „specifikus agyi kapcsolódási mintákat mutatnak a szenzomotoros információk feldolgozásáért felelős területeken”, illetve az agyi kapcsolódás mintájuk eltér a nem pilótáknál látott mintákétól.
Floris Wuyts, a tanulmány egyik szerzője úgy véli, a pilóták és az űrhajósok között sok hasonlóság van, hiszen mindkét esetben alkalmazkodni kell a megváltozott gravitációs erőhöz, valamint gyorsan és pontosan kell értelmezni a gyorsulásból és a fejmozgásból származó információkat.
További vizsgálatokat is érdemes lenne lefolytatni
A tudósok remélik, hogy a kapott eredményekkel betekintést kaphatnak az űrrepülést végrehajtó űrhajósok agyi tevékenységébe is, továbbá abban bíznak, hogy fejlettebb kiképzési modult fejleszthetnek majd a pilóták és az űrhajósok számára.
Később a belga légierő 10 pilótájának agyi tevékenységét összevetették 10 civil ember MRI-vel mért agyi tevékenységével, amelynek célja az volt, hogy elsőként sikerüljön feltérképezni a pilóták agyi kapcsolatait – írta az Interesting Engineering alapján a hvg.hu.
A Frontiers in Psychology folyóiratban megjelent tanulmányban a szakemberek kiemelték, hogy a tapasztalt és a kevésbé tapasztalt pilóták agya eltér, de a pilóták és a civilek agyi tevékenysége között is eltérés látható, ami azt jelenti, hogy az agy képes alkalmazkodni a repüléshez, így további vizsgálatokat is érdemes lenne lefolytatni.