Elindult az idei fővárosi lomtalanítási program
Elrajtolt az idei lakossági lomtalanítási program az FKF jóvoltából, a társaság pedig fontos információkkal szolgált a program kapcsán.
Az FKF hivatalos oldalán számolt be arról, hogy ahogy azt 1967 óta a budapestiek megszokhatták, a fővárosi hulladékgazdálkodási közszolgáltató a téli kényszerszünet után, idén is elindítja éves lomtalanítási programját.
A Budapesti Közművek keretein belül önállóan működő FKF Hulladékgazdálkodási Divízió munkatársai évente egyszer, külön díjazás nélkül, előre meghirdetett menetrend szerint minden budapesti háztartástól elszállítják a nagydarabos hulladékot. Idén Csepelen, február 13-án kezdődött az éves program, majd Lipótváros, Víziváros, és a XVI. kerület következik.
Még mindig fontos a program a lakosság számára
Bár a fővárosi lakosság a lomhulladékot egész évben (1200 kg-ig) térítésmentesen leadhatja a kijelölt szelektív hulladékgyűjtő-udvarokban is, de egyelőre még a hagyományos lomtalanítás során válik meg lomhulladékától a legtöbb lakos Budapesten. A házhoz menő lomtalanítás keretében a tavalyi évben a Társaság munkatársai 31 688 tonna lomot gyűjtöttek be, míg a hulladékudvarokban 2213 tonnát.
A házhoz menő szolgáltatás sikere többek között annak köszönhető, hogy az FKF a lomtalanítási időpontokat, a körzeteket és a kapcsolódó tájékoztatást is a kerületi önkormányzatokkal egyeztetve szervezi, szem előtt tartva, hogy a konkrét időpontokra lehetőleg minden évben hasonló időszakban kerüljön sor.
Ahhoz, hogy ez a lakosság számára kényelmes szolgáltatás a környezeti szempontokat és a körforgásos hulladékgazdálkodás elvárásait is érvényesítse, a Társaság kifejezetten kéri a lakosokat, hogy a lomtalanításra vonatkozó előírásokat tartsák be, és csak olyan holmit helyezzenek ki, amely nem károsítja a környezetet és nem gyűjthető szelektíven.
Ezekre kell figyelni lomtalanításnál
Tehát lomtalanítások alkalmával kizárólag nagydarabos hulladék (pl. elhasználódott bútorok, ágybetétek, szőnyegek) helyezhető ki, azonban tilos a lomnak nem minősülő hulladékféleségek kihelyezése, mint pl. a háztartási hulladék, szelektíven gyűjthető csomagolási hulladék (pl. papír, műanyag, fém, üveg), elektromos és elektronikai hulladék, építési és bontási törmelék (pl. mosdókagyló, fürdőkád, csempe és törmeléke, használt nyílászárók).
De kerülni kell a sitt, a föld, a síküveg, a zöldhulladék, a textil (pl. ruhanemű), az ipari vagy szolgáltatási tevékenységből származó hulladék, és a veszélyes hulladék kihelyezését is! Mindezek a 18 budapesti szelektív hulladékgyűjtő-udvarban adhatók le, ahol újrahasznosításukról vagy környezetbarát módon történő ártalmatlanításukról szakemberek gondoskodnak.
A lomok elszállítását a meghirdetett időpontban történő kihelyezést követő napon végzi az FKF, gyorsan felszámolva az akadályt és a szennyeződést a közterületeken. A Budapesti Közművek FKF Köztisztasági Divíziója a lomtalanítást követően elvégzi az úttest takarítását, de az ingatlan előtti terület és járdaszakasz megtisztítása az ingatlan tulajdonosának, üzemeltetőjének, használójának a kötelessége. További részletek ezen a linken.