Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,68 Ft
Euró
388,62 Ft
Font
453,22 Ft
Bitcoin
63,590 $

Digitálisan csomagolták ki a 2300 éves, hosszú ideje érintetlen Aranyifjú múmiáját

Ezáltal kiderült, hogy a meg nem nevezett, 14-15 éves kamaszfiú testét 49 amulettel, köztük egy szkarabeusz bogárral, valamint Hórusz szemével díszítették.

Fotó: Látogató Tutanhamon 18. dinasztiabeli fáraó múmiája mellett a luxori Királyok Völgyében 2022. november 4-én. Az i.e. 1300-as években élt, 9 éves korában trónra lépett, és azon kilenc évet töltött fáraó sírját brit Howard Carter régész és segítői 100 éve, 1922. november 4-én tárták fel. Tutanhamon sírja az egyetlen épségben megmaradt fáraósír. MTI/EPA
Kult

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Kairói Egyetem orvosi fakultásának radiológia professzora, Sahar Saleem és kollégái újabb múmiát csomagoltak ki digitálisan, ám ezúttal nem egy fáraóról, hanem az „Aranyifjú” mumifikálódott maradványairól van szó.

A Frontiers in Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a 2300 éves múmia több mint egy évszázada hever érintetlenül a kairói Egyiptomi Múzeumban, s a digitális átvizsgálás során számos dolgot megállapítottak. Soron kívül Szerdától ismét olcsóbb lesz az üzemanyag

Elsőként azt, hogy a meg nem nevezett, 14-15 éves kamaszfiú testét 49 amulettel, köztük egy szkarabeusz bogárral, valamint Hórusz szemével díszítették, amelyek jelentős része színtiszta aranyból készült – írta a CNET.

Emellett a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a szívét leszámítva minden szervét eltávolították, a fogsora viszont hiánytalan volt, állapota pedig makulátlan, bár a halálának oka ismeretlen, erre vonatkozóan nem sikerült megállapítást tenniük.

A kutatásnak köszönhetően újabb bizonyítékokat szereztek a temetkezési szokásokról, s a vizsgálat végeztével az Aranyifjú a fő kiállítóterembe kerülhetett, miután jó ideig az alagsorban volt, s mostantól minden érdeklődő szemügyre veheti majd.

A professzor és kutatótársai korábban I. Amenhotep fáraó múmiáját is átvizsgálták, emellett nekik köszönhető az a megállapítás, miszerint III. Ramszesz fáraóval egy csapat bérgyilkos végzett, ugyanis a torkán egy vágás nyomát fedezték fel, valamint az egyik lábujja is hiányzott.