Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felfedezték a világ legrégebbi rúnakövét Norvégiában

A régészek vizsgálatai alapján ez a világ legrégebbi rúnaköve, mely még Jézus Krisztus korából származhat.

...svg content...A vésett kőlapot 2021-ben fedezték fel egy sírhely feltárása során a Tyrifjorden melletti Hole településen. A múzeum régészei a rúnakőbe vésett feliratok korát kétezer évesnek becsülik. MTI/EPA/NTB/Javad Parsa
Kult
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az RFI számolt be arról, hogy norvég régészek rábukkantak a világ legrégebbi rúnakövére: a homokkőből készült tömbön egy korai skandináv ábécé látható, a régészek szerint pedig a lelet egyenesen Jézus korából származik.

A négyzet alakú, mintegy 30 x 30 centiméteres barna színű homokkőtömböt a norvég régészek egy ősi temetkezési hely feltárása során találták meg még 2021 év végén, a kelet-norvégiai Tyrifjorden közelében. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Fotó: MTI/EPA/NTB/Javad Parsa

A rúnakövet az oslói Kultúrtörténeti Múzeumban állították ki, az intézmény közlése szerint pedig a szakértők megállapították, hogy a rúna mellett talált csontok és fadarabok szénizotópos kormeghatározása arra utal, hogy a rúna felirata valamikor a Kr. u. 1. év és Kr. u. 250 között készülhetett.

A múzeum úgy fogalmazott, a lelet „a rúnakutatók álma”, hozzátéve, hogy a rúnakövet arról a tanyáról nevezték el, ahol rábukkantak, így a Svingerud-kő nevet kapta. Kristel Zilmer régész a felfedezés kapcsán elárulta, egészen eddig úgy vélték, hogy az első rúnakövek Norvégiában és Svédországban 300 vagy 400 körül jelentek meg, ám most kiderült, hogy némelyik rúnakő jóval öregebb lehet, mint korábban gondolták.