Ez az oka annak, hogy a gyermekek jóval gyorsabban tanulnak a felnőtteknél
Ahogy telnek az évek, egyre kevésbé vagyunk képesek gyorsan tanulni, ám a gyermekek szinte szivacsként szívják magukba a új információkat.
A Science Alert által nemrég közzétett jelentésből derült ki, hogy egészen eddig nem találtak magyarázatot a tudósok a jelenségre, ám a németországi Regensburgi Egyetem és az amerikai Brown Egyetem idegkutató szakértői most egy mérföldkőnek számító felfedezést tettek.
A tudósok ugyanis azonosíthatták azt az anyagot, mely a gyermekek tanulékonyságáért felelős: a vegyület a GABA, melynek mértéke a tanulás során megugrik, ezáltal egy „mindent felszívó szivaccsá” változtatja a fiatalok agyát.
A szakértők a funkcionális MRS-sel, vagyis egy fejlett idegrendszeri képalkotó technológiával vizsgálták a gyermekek látókérgében működő agyi mechanizmusokat: összesen 55, 8 és 11 év közötti gyermeket, valamint 56, 18 és 56 közötti felnőttet vizsgáltak, három különböző helyzetben.
Az elsőt a vizuális tanulási feladat megkezdése előtt, egyet a tanulási folyamat alatt, a harmadikat pedig a tanulást befejezte után. Az eredmények szerint a felnőttek GABA-szintje végig egyenletes maradt, ellenben a gyermekek GABA-szintje folyamatosan változott.
A GABA egy kémiai hírvivő az agyban, mely az új információk elsajátításában nyújt segítséget, de hatalmas szerepet játszik a stabilizációban is, vagyis a tanulást követő időszakban, amikor is a törékeny új idegi hálózatok megszilárdulnak, ezzel tárolva a tanulás során szerzett információt. A tanulmányból az is kiderült, hogy a gyermekek akár 10 perc után képesek új dolgokat tanulni, ráadásul úgy, hogy agyuk nem írja felül a korábbi információt.