Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,291 $

20 év után kiszabadult a börtönből a legismertebb hidegháborús kémek egyike

A most 65 éves Ana Montes neve sokaknak ismerős lehet, hiszen egyike azon keveseknek, akiket hidegháborús kémkedéseik után elfogtak és bebörtönöztek.

...svg content...Fotó: Wikimedia Commons
Észak-Amerika

Borbély Fanni

Szerkesztő

A BBC számolt be arról, hogy Ana Montes, az Egyesült Államok által elfogott legismertebb hidegháborús kémek egyike, több mint 20 év után most kiszabadult a börtönből. A most 65 éves nő csaknem két évtizedet töltött azzal, hogy Kubának kémkedett, miközben a Védelmi Hírszerző Ügynökség egyik elemzőjeként dolgozott.

Miután 2001-ben letartóztatták, a tisztviselők szerint a nő szinte teljes mértékben leleplezte az amerikai hírszerzési műveleteket Kubában: több tisztviselő is úgy jellemezte Montest az elfogás után, mint az Egyesült Államok által elfogott „legkárosabb kémek egyike”. Soron kívül Ezek a legnépszerűbb hazai úti célok a pünkösdi hosszú hétvégén

Michelle Van Cleave, aki George W. Bush elnöksége alatt a kémelhárítás vezetője volt, 2012-ben a kongresszushoz intézett beszédében úgy fogalmazott a kém ügyéről:

„Montes gyakorlatilag mindent kompromittált, amit Kubáról és a kubai működésünkről tudtunk. A kubaiak tehát nagyon is tisztában voltak mindennel, amit mi tudtunk róluk, s ezt a saját előnyükre tudták felhasználni. Mindemellett a kollégáival folytatott beszélgetései során képes volt befolyásolni a Kubával kapcsolatos becsléseket, s lehetőséget talált többek között arra is, hogy a megszerzett információkat más hatalmaknak is átadja.”

Nem a pénz motiválta

Miután letartóztatták, azzal vádolták Montest, hogy négy amerikai kém személyazonosságát is felfedte, továbbá „tengernyi titkos adatok szolgáltatott”. A bíróságon kiderült, hogy a hidegháború idején elfogott más, hírhedt kémekkel ellentétben a nőt nem a haszonszerzés, hanem az ideológia motiválta.

Nevezetesen: részben azért vállalta a kémkedési feladatokat Kubának, mert ellenezte az akkori Reagan-kormányzat latin-amerikai tevékenységét. A védelmi minisztérium főfelügyelőjének jelentése szerint Montest elsősorban az dühítette fel, hogy az amerikai kormány támogatta a nicaraguai kontrákat, egy olyan jobboldali lázadócsoportot, melyet háborús bűnök és egyéb atrocitások elkövetésével gyanúsítanak.