Közel 1700 újságírót öltek meg az elmúlt 20 évben
A Riporterek Határok Nélkül nevű szervezet által közzétett jelentés súlyos számokat tartalmaz, egyúttal pedig arra is rávilágít, hogy melyek a legveszélyesebb térségek az újságírók számára.
2003 és 2022 között 1688 újságírót öltek meg a világon, évente átlagosan 80-at, a legveszélyesebb országok pedig Szíria és Irak voltak, ahol 20 év alatt 578 újságíró lelte halálát – ez az összes megölt újságíró több mint egyharmada, áll a Riporterek Határok Nélkül nevű szervezet jelentésben, amelyet a France24 szemlézett.
A fenti két országot Mexikó követi 125 megölt újságíróval, majd a Fülöp-szigetek következik 107-tel, amit a 93 újságíró életét kioltó Pakisztán, a 81 újságírói halálesetet jegyző Afganisztán és a 78 áldozatot követelő Szomália követ.
A legsötétebb év 2012 volt, akkor 144 újságírót öltek meg, de nem sokkal maradt el ettől 2013 sem, amikor főként a szíriai konfliktusok során 142 újságíró lelte halálát. A jelentés szerint 2019-ben egyfajta „nyugalom” köszönt be, ám 2022-ben az ukrajnai háború miatt ismét emelkedni kezdett a meggyilkolt újságírók száma.
Idén 58 újságíró halálát regisztrálták, az ukrajnai háború kezdete óta pedig nyolc újságíró eltűnését jelentették be. Az ország egyébként sem túl kegyes ilyen szempontból, az elmúlt 19 évben ugyanis 12 újságírót öltek meg, amivel a második legveszélyesebb országgá váltak Európában, csak Oroszország előzi meg őket, ahol az elmúlt 20 évben 25 újságírót öltek meg.
Érdekesség ugyanakkor, hogy összességében nézve az elmúlt 20 év során több újságíró halt meg békeövezetekben, mint háborús övezetekben, a gyilkosságok pedig túlnyomó többségben a szervezett bűnözés és a korrupció elleni nyomozásokhoz kapcsolódtak.
Szintén említésre méltó, hogy 2022-ben a megölt újságírók közel fele az amerikai kontinensen lelte halálát, a legveszélyesebb országoknak pedig Mexikó, Brazília, Kolumbia és Honduras bizonyultak.