Elkezdték leállítani a Dunaferrt, kedden már tömegesen mondtak fel a dolgozók
A 68 éves vasmű két kohója már augusztusban és novemberben leállt, a hideg- és meleghengermű pedig a múlt héten fejezte be az árutermelést.
Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere jelentette be nemrégiben, hogy fokozatosan leállítják a Dunai Vasmű kokszolóját, miután őt erről tájékoztatta a Dunaferr orosz cégvezetője, Jevgenyij Tankilevics.
A Népszava korábban is beszámolt róla, hogy a 68 éves vasmű két kohója már augusztusban és novemberben leállt, a hideg- és meleghengermű pedig a múlt héten fejezte be az árutermelést.
A kokszoló az elmúlt napokban még kapott annyi szenet, hogy keddig működni tudjon, azonban ennek a gyáregységnek a leállítási folyamatát is megkezdik szerdán, ami a vasmű egyik dolgozója szerint türelmet és odafigyelést igényel.
Elmondása alapján a kokszoló lehűlése közben akár súlyos robbanás is bekövetkezhet, ami komoly veszélyt jelent az ottani dolgozókra, valamint a közelben álló, gyúlékony épületekre, így semmiképp sem lehet elsietni a dolgot.
A tulajdonosok lemondtak róla, új vevő nem jelentkezett
A kokszoló teljes kihűlése pár hét alatt bekövetkezik, s azután már nem lehet újraindítani, mivel a fala beomlik, egy új kokszoló építéséhez pedig legalább százmilliárd forintra lenne szükség, így valószínűnek tűnik, hogy a Dunai Vasműnek ezzel befellegzett.
A cégegyüttes mögött álló részvénytársaság évek óta nem adott be gazdálkodásáról mérleget a bíróságra, ám a kiszivárgott adatok alapján a vasmű adóssága akár százmilliárdra is tehető, s a jelek szerint az egymással rossz viszonyban lévő orosz és ukrán tulajdonosok nem akarnak új életet lehelni a cégbe.
Új vevő viszont nem jelentkezett a vasműre, holott egykor 400 milliárd forintos árbevételt is elért, így elkerülhetetlennek látszik a részvénytársaság felszámolása, ami akár 4-5 ezer ember elbocsátását is jelentheti: kedden például már tömegesen mondtak fel a Dunaferr dolgozói, hogy új munkát találhassanak.