Katari vb: mi van akkor, ha teljes az azonosság a csoportfelek között?
Tegnap Lengyelországban és Mexikóban is számolgatták a sárga lapokat, végül nem ez döntött.
A kérdés azonban azóta is ott lóg a levegőben, mi történik, ha minden mutató azonos, és egyáltalán melyek azok, amik alapján rangsorolnak, ha egyenlő a pontszám az adott csoportban? Vegyük őket sorba!
A lényeg a pontokon van, ez persze teljesen egyértelmű, viszont a világbajnokság három csoportmeccsén azért viszonylag gyakran előfordul pontazonosság, ilyen esetben pedig az jár jól, akinek jobb a gólaránya.
Ha ez is azonos, akkor jöhet az egymás elleni eredmény, amely – maradva a lengyel és mexikói példánál szintén döntetlen volt, és ami után jöhet a negyedik opció, vagyis a fair play eredmények, azaz melyik csapatnál mutattak fel több kártyát.
Tegnap ebből a szempontból Lengyelország jobban állt, nekik ugyanis négy sárgát osztottak ki addig a torna alatt, míg Mexikónak hatot. Azonban ha a lengyelek gyorsan összeszedtek volna még két sárgát, akkor az is döntetlen lett volna. Tovább bonyolítja a helyzetet, ha azonnali pirosról van szó, az a fair play szempontjából -5 egységet jelent. Négy évvel ezelőtt egyébként Japán hasonló módon jutott tovább Szenegállal szemben, egyszerűen sportszerűbbek voltak.
Az utolsó, vagyis ötödik opció a sorsolás. Itt már a vakszerencse dönt, a számolgatás érvényét veszti. Lengyelországnak viszont végül még a sárga lapjai sem számítottak, hiszen Mexikó a hosszabbítás utolsó pillanataiban kapott egy gólt, amivel Lewandowskiék „tükörsimán” továbbjutottak a kieséses szakaszba.