Katar: amikor a németeknek gáz kellett, nem voltak kifogásaik Katarral szemben
A katariak „nagyban gondolkodnak”, nem „a kicsinyes retorikai szólamokkal” foglalkoznak, mint a németek.
Olaf Scholz és kabinetje márciusban megpróbálta kiváltani az orosz energiahordozókat, ezért Robert Habeck gazdasági miniszter elutazott Katarba, ahol meg is állapodott egy hosszútávú LNG-szerződésben Hamim bin Hamad Ál Száni emírrel.
A belügyminiszter már októberben támadta Katart, utána jött Habeck
Eljött azonban a katari futball világbajnokság ideje, ahol a németek úgy vélték, hogy nekik meg kell mondaniuk Katarnak, hogyan is kellene élniük. Már októberben bírálták az ország emberi jogokhoz való hozzáállását, és kijelentették, hogy nem szabadna Katarnak adni a rendezés jogát, mert nem felel meg a követelményeknek.
Erre persze az ország azonnal reagált, bekérették a német nagykövetet, és tiltakozásukat fejezték ki Nancy Faeser belügyminiszter szavai ellen. Mint fogalmaztak: a miniszter kijelentései felrúgták a diplomáciai normákat, „különös tekintettel Katar és Németország megkülönböztetett kapcsolataira”.
Robert Habeck aztán néhány nappal ezelőtt azt mondta, ostobaság volt Katarba vinni a vébét, a döntést semmi mással nem lehet magyarázni, mint korrupcióval.
A katariak szerint a kijelentés nem veszélyezteti az üzletet, de…
A Reuters ezután megkereste a QatarEnergy vezérigazgatóját, aki egyben az ország energiaügyi minisztere is. Szaád al-Kaábit elmondta, hogy „Habeck úr kijelentései nem segítenek a kapcsolatok elmélyítésében, ettől függetlenül az üzlet megy a maga útján” – idézi a Mandiner.
Azonban hozzátette, hogy
Megjegyezte azt is, hogy Katar nem a német kormánnyal, hanem a vállalatokkal fog szerződni, akik, úgy tűnik, józanabbul gondolkodnak, és rend van a fejekben, annyira biztosan, hogy nem sértegetik őket.
Ezután pedig még hozzáfűzte, hogy