Mindent a turistákért: óriási versengés folyik a legnagyobb síparadicsomok között
Ausztria, Szlovákia, Bosznia-Hercegovina és Bulgária is igyekszik odatenni magát, hogy magához csalogassa a látogatókat, akik jelentős bevételt hoznak minden évben.
Korábban még kérdéses volt, hogy a síparadicsomok hogyan tudják majd kezelni az Európa-szerte egekbe szökő energiaárakat, ezáltal többen is arra számítottak, hogy a színvonal némiképp visszaesik a takarékoskodás miatt.
A kormányok azonban belátták, hogy túl sok pénztől esnének el, ha lenullázzák a téli turizmust (ez például Ausztriában évi 12 milliárd euró bevételt hoz), emellett az energia-kérdés sem jelent olyan nagy gondot.
Ugyanis sok síközpontnak hosszú távú energiavásárlási szerződése van, ami nagy előny, továbbá a pályák előkészítése sem olyan energiaigényes, mint ahogy azt elsőre gondolnánk – derül ki a Világgazdaság cikkéből.
A sielok.hu szerint az ausztriai felvonók teljesítményigénye 750 gigawattóra, ami a teljes hazai energiaszükséglet mindössze 1,2 százaléka, beleértve a műhó gyártását, a síközpontok pedig sok esetben megújuló energiaforrásokkal (pl. vízenergiával) oldják meg az áramellátásukat.
Verseny a turisták becsalogatásáért
A turisták becsalogatásáért kedvezőbb csomagajánlatokat is kínálnak a vasúton érkező vendégeknek, a sífalvak környékén pedig a síbuszos közlekedésre hívják fel a figyelmet, bár a napijegyek árát némiképp emelni kellett (25 ezer forintnál is drágább lehet).
Szlovákia is igyekszik tartani a lépést, ezért jelentős összegeket fordítottak a liftekhez, hóágyúrendszerekhez és szálláslehetőségekhez kapcsolódó fejlesztésekre, azonban a napijegyek árát még nem hozták nyilvánosságra.
Bosznia-Hercegovinában és Bulgáriában teljes gőzzel fejlesztenek, és az árak is kedvezőbbek, mint Nyugat-Európában, ráadásul az egekbe szökő euróárfolyam sem drágítja ezeket az úti célokat ebben a szezonban.