A globális felmelegedés aláírhatja a Maldív-szigetek halálos ítéletét
Shauna Aminath környezetvédelmi miniszter a COP27 éghajlat-változási konferenciáján szólalt fel.
A miniszter elmondta, reméli, hogy az ENSZ egyiptomi éghajlat-változási csúcstalálkozójáról a fejlett és a fejlődő világ közötti megújult bizalom érzésével, valamint pozitív eredményekkel távozik, melyek révén a későbbiekben mérsékelni tudják a károkat a leginkább érintett országokban.
Aminath úgy véli, hogy a globális felmelegedés halálos ítéletet jelent országa és sok más kis szigetország számára, miközben nagyobb nemzetközi összefogásra szólított fel az éghajlatváltozás okainak és hatásainak kezelése érdekében.
Hiába próbálnak meg mindent, ez sem elég
„Már most, 1,1 fokos emelkedés mellett is szélsőséges időjárást tapasztalunk. A Maldív-szigetek minden egyes részét elárasztja a tengervíz, és mindenhol megfogyatkozott az ivóvíz. El sem tudom képzelni, mi történik az otthonommal, ha a hőmérséklet 1,5 fokot meghaladóan emelkedik majd” – tette hozzá.
A Maldív-szigetek évtizedek óta az éghajlatváltozás elleni fellépés egyik vezető szószólója, mivel a lassan jelentkező hatások, köztük a tengerszint emelkedése, az erózió és az időjárási minták megváltozása egyre csak súlyosbodnak a térségükben – írta a CNA.
A Maldív-szigetek költségvetésének jelenleg mintegy 35 százalékát fordítja partvédelemre és árvízvédelemre, ám mindez nem elég: „Ha a Maldív-szigetekhez hasonló országokat folyamatosan súlyos viharok, szélsőséges időjárási események sújtják, az hatással van a fejlődésünkre is” – fejtette ki.