Nyugdíjasok figyelem: így alakulhat 2023-ban az átlagnyugdíj
Egyelőre nem lehet biztosat mondani, azonban ha a kormány inflációkövető formában emeli a nyugdíjak összegét, úgy jövő januártól akár 200 ezer forint felett is lehet Magyarországon az átlagnyugdíj.
Ahogy a Világgazdaság is emlékeztetett, pénteken érkezik az idősek számára a nyugdíjprémium, valamint a nyugdíjkorrekció: e két juttatás közül utóbbi fontosabb, hiszen az aktuális emeléssel együtt a nyugdíjak összege 2022 januárja óta 14 százalékkal emelkedik, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi 172 ezerről 179 ezer forintra növekszik.
Nem tudni pontos adatokat, de erre lehet készülni
Noha egyelőre nem lehet pontos számokról beszélni, ha a kormány folytatja az infláció mértékével azonos emelést, úgy a legjobb forgatókönyv szerint 13 százalékos lehet az emelés mértéke, mely azt jelenti, hogy az átlagnyugdíj mértéke 200 ezer forintra emelkedne.
A Világgazdaság azonban rámutatott, szakértők ennél jóval óvatosabban közelítik meg a témát, hiszen az infláció éves mértéke ennél akár jóval nagyobb is lehet. Emlékeztettek, az átlagnyugdíj már az év eleje óta folyamatosan emelkedett: míg tavaly decemberben az átlag 156 ezer forint volt, a januári 5 százalékos emelést júliusban egy 3,9 százalékos, majd novemberben egy újabb, 4,5 százalékos emelés követte.
Ezzel pedig egy év leforgása alatt 23 ezer forinttal növekedett az átlagnyugdíj mértéke. A portál megkeresésére Farkas András nyugdíjszakértő megerősítette, hogy saját meglátása szerint is van esély a 200 ezer forintos határ elérésére, hiszen korábban Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is 13 százalékos fogyasztói áremelkedési tendenciáról beszélt.
Az infláció miatt elolvadnak a nyugdíjak
Mindannyiunkat érinti az infláció, a nyugdíjasokat azonban hatványozottan: a nyugdíjas infláció októberben 23,6 százalékra rúgott, ami Farkas András szerint soha nem volt még ilyen magas, nem mellékesen pedig bőven meghaladja az alapinfláció 21,1 százalékos növekedését.
Noha ha a januártól októberig tartó időszakot vesszük figyelembe, kirajzolódik, hogy a drágulás üteme kisebb, 13 százalékos volt, magyarul az idei 14 százalékos emelés tulajdonképpen fedezi is az inflációt. Papíron ez tényleg így van, ám a nyugdíjasok kevésbé érzik így: 40 százalékos élelmiszer-inflációval és a 67 százalékos rezsidrágulással szembesülnek.
A szakértő rámutatott, ezt a rendszert mindenképpen felül kell majd vizsgálni a jövőben, ugyanis ezt a megoldást békeidőkre találták ki, a jelenlegi rendkívüli helyzetben azonban kevésbé működőképes. Ennek ellenére a szakértő elismerte, hogy a nyugdíjemelés nagyon sokat vesz ki az államkasszából.