Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,31 Ft
Euró
388,05 Ft
Font
452,62 Ft
Bitcoin
63,538 $

Sajtóértesülések szerint hiperszonikus ballisztikus rakétát épített Irán

A Tasnim félhivatalos hírügynökség értesülései szerint Irán hiperszonikus ballisztikus rakétát fejlesztett ki és épített meg – e hír pedig csak tovább fokozza az aggodalmakat az ország katonai képességei kapcsán.

Az Iráni Forradalmi Gárda (IRGC) hivatalos honlapja (Sepahnews) által közreadott kép a gárda új generációs ballisztikus rakétájáról egy meg nem nevezett helyszínen rendezett hadgyakorlat második napján 2021. január 16-án. MTI/EPA/Sephanews
Közel-Kelet

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Reuters a Tasnim félhivatalos hírügynökség értesülései nyomán számolt be arról, hogy az iráni Forradalmi Gárda légierejének parancsnoka bejelentette, Irán egy hiperszonikus ballisztikus rakétát épített.

A hírügynökség Amir Ali Hajizadeh parancsnokot idézve arról tájékoztatott, hogy az újonnan kifejlesztett rakéta képes a légkörben és azon kívül is manőverezni, célba veszi az ellenség fejlett rakétaelhárító rendszereit, és a közlés szerint ez egy „hatalmas generációs ugrást jelent a rakéták terén”. Soron kívül Szerdától ismét olcsóbb lesz az üzemanyag

A hiperszonikus rakétákról érdemes tudni, hogy alsó hangon ötször gyorsabban képesek repülni, ami jelentősen megnehezíti az ellenfél számára, hogy elfogja. Egyelőre nem érkezett jelentés arról, hogy Irán tesztelte volna a rakétát – noha az ország a nemzetközi szankciók és embargók ellenére is folytatta fegyveriparának fejlesztését.

Az Irán által fejlesztett ballisztikus rakéták miatt már évek óta aggodalom uralkodik a nemzetközi közösségben: az ország fegyverprogramja ugyanis arra késztette Donald Trump akkori amerikai elnököt 2018-ban, hogy kilépjen a Teherán által is aláírt 2015-ös nukleáris megállapodásból.

Mint ismert, Irán a múlt hét folyamán jelentette be, hogy tesztelte a Ghaem 100 elnevezésű háromfokozatú űrhajóhordozóját, mely az állami média beszámolója szerint képes arra, hogy mintegy 80 kilogramm súlyú műholdakat pályára állítson mintegy 500 kilométerre a Föld felszínétől.