51 főre emelkedett az ugandai ebola-járvány halálos áldozatainak száma
Az orvosok szakadatlanul küzdenek a vírussal, mely már 51 halálos áldozatot szedett Ugandában: az esetszámok is növekednek, a kormány pedig zárlatok elrendelésével próbálja lassítani a terjedést.
Szomorú adatról jelentett az ugandai egészségügyi hatóság: az RFI értesülései szerint a legfrissebb hivatalos adatok alapján 51 ember életét követelte az ebola az országban, köztük egészségügyi dolgozókét, jelenleg pedig további 132 aktív fertőzésről tudnak az ország hét körzetében.
A kormány oly módon próbálja megfékezni a járvány további terjedését, hogy szigorú zárlatokat rendel el a leginkább érintett körzetekben, miközben újabb támogatásért folyamodtak, hogy megfékezhessék az ebola további terjedését a lakosság körében.
A megelőzés kulcsa a kontaktok felkutatása
Elijah Okeyo, az IRC ugandai igazgatója rámutatott, az a kulcsa a megelőzésnek, hogy felkutatják azokat a személyeket, akik érintkeztek a fertőzöttekkel, ezzel együtt pedig fontos, hogy a lakosságban is tudatosítsák, mennyire veszélyes az ebola.
Yoweri Museveni elnök igyekezett megnyugtatni a lakosságot annak kapcsán, hogy bár az ebola elérte a fővárost is, egyelőre nem tervezik teljesen lezárni azt, azonban utasította a rendőrséget, hogy mindenkit tartóztasson le, aki megfertőződött a vírussal ám nem hajlandó karanténba vonulni.
A vírus epicentruma a legfrissebb adatok szerint a közép-ugandai Mubende és Kassanda körzetekben van, mintegy 150 kilométerre a fővárostól, ahol egyelőre egy háromhetes zárlat van érvényben. A WHO jelentése szerint november 5-ig 61 ember gyógyult ki a fertőzésből.
A legutóbbi halálos járványkitörésre 2019-ben került sor Ugandában, ám a jelenlegi járvány abban különbözik a korábbiaktól, hogy ezúttal a fertőzőképesebb szudáni törzs fertőz, mely ellen még mindig nincs hatékony oltóanyag. Az ebola testnedvekkel terjed: tünetei közé tartozik a láz, a hányás, és a hasmenés; súlyosabb esetekben pedig a fertőzöttek bele is halhatnak a betegségbe.